Czy Polsce grożą ataki terrorystyczne? "Z najgorszym musimy się liczyć"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 15:00
Europa była w ostatnim czasie świadkiem wielu aktów terroru. Co to oznacza dla Polski? Czy jesteśmy przygotowani na najczarniejsze scenariusze?
Audio
  • Dyskusja o bezpieczeństwie Polski (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Mieszkańcy Londynu oddali hołd ofiarom ataku w pobliżu Borough Market
Mieszkańcy Londynu oddali hołd ofiarom ataku w pobliżu Borough MarketFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Generał Roman Polko przyznał, że może dojść do kolejnych ataków. - Z najgorszym scenariuszem musimy liczyć się również w Polsce, która wydaje się być poza głównym nurtem terroryzmu - mówił.

Zdaniem eksperta ważne jest m.in. takie przygotowanie, które pomoże uniknąć ataku paniki, często pociągającego za sobą dodatkowe ofiary. - Syndrom "zwarci, czujni i gotowi" oraz ćwiczenia pokazowe udowadniają, że więcej jest działań prowadzonych po to, żeby dobrze mogli wypaść politycy, niż realnej koordynacji. Przykładem jest głównie ustawa antyterrorystyczna. Bo ustawą nie zwalczy się terrorystów, za nią powinny pójść rozporządzenia wykonawcze, ćwiczenia, budowanie wspólnych systemów łączności - wyliczał.

Roman Polko Należy zerwać z tradycją, że gdy coś się dzieje, to powołujemy specjalne zespoły, które później pokazują media

Dr Andrzej Mroczek zwracał natomiast uwagę, że Polska jest częścią Unii Europejskiej i w kontekście zagrożenia terrorystycznego musimy pamiętać o swobodzie przemieszczania się obywateli UE. - Większości ostatnich zamachów dokonali obywatele Wspólnoty. Nie jesteśmy w stanie uniknąć zamachu, jeśli znajdziemy się w orbicie zainteresowania terrorystów - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa.

Gość Kuby Strzyczkowskiego podkreślił przy tym, że polskie służby mają bardzo szeroki wahlarz narzędzi do prowadzenia pracy operacyjno-rozpoznawczej, w porównaniu do swoich odpowiedników na terenie Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. - Tamtejsze służby nie mają takich możliwości prawnych - dodał.

Andrzej Mroczek Większości ostatnich zamachów dokonali obywatele Unii Europejskiej

Co zrobić, żeby Polacy - jako społeczeństwo - potrafili troszczyć się o siebie wzajemnie? Czy słuchacze Trójki, którzy wypowiadali się w audycji, czują się bezpiecznie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.    

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: gen. dr Roman Polko (były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i były dowódca jednostki GROM), dr Andrzej Mroczek (Collegium Civitas), dr Aleksandra Gasztold (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Jacek Wrona (ekspert ds. bezpieczeństwa, były oficer CBŚ), Mariusz Błaszczak (szef MSWiA - we fragmencie audycji "Puls Trójki"), dr Wojciech Szewko (ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego)
Data emisji: 7.06.2017 
Godzina emisji: 12.06

ei/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Terroryzm na świecie. Bomba bombie nierówna?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 17:03
Tydzień po zamachach w Paryżu uwaga świata skupiła się na Francji, a tymczasem do ataków terroru w różnych państwach dochodzi bardzo często. W piątek (20.11) terroryści zaatakowali hotel w stolicy Mali, Bamako.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy skazani na niepokój w Unii?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 14:25
Od listopada 2015 r. we Francji obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.
rozwiń zwiń