X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy będą (i chcą) płacić za foliowe reklamówki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:00
Obywatel Unii wykorzystuje rocznie 198 toreb foliowych. Statystyczny Niemiec zużywa ich 98, Fin – 5, a Duńczyk – 4. Polacy są pod tym względem w czołówce. Nasz przeciętny krajan zużywa w ciągu roku 466 jednorazowych reklamówek.
Audio
  • Polacy będą (i chcą) płacić za foliowe reklamówki (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ARIMAG/Shutterstock.com

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami. Projekt stanowi, że jednorazowe torby foliowe będą płatne. Dzięki temu do budżetu może trafić nawet 1,5 miliarda złotych.

Poseł PiS Dariusz Piontkowski w audycji Kuby Strzyczkowskiego chwali pomysł wprowadzenia opłat. – Kilkanaście państw EU stosuje już takie rozwiązania. Przyniosły one widoczne efekty. W niektórych krajach zużycie toreb foliowych zmniejszyło się nawet o 90 proc. Jeśli u nas zmniejszy się ono choćby o 30–40 proc., to efekt i tak będzie widoczny. Myślę, że warto to zrobić – podkreśla parlamentarzysta.

Krzysztof Paszek, poseł PSL, zaznacza, że proponowane zmiany prawne to krok w dobrą stronę. Dodaje jednak, że wprowadzenie opłat może okazać się niewystarczające, i podkreśla konieczność edukacji społeczeństwa. – Bez uświadamiania o skutkach bezrefleksyjnego sięgania po torebki niczego nie osiągniemy – stwierdza.

W audycji wypowiadają się eksperci i słuchacze Trójki. Na antenie słychać głosy zagorzałych przeciwników i szczerych fanów foliowych torebek.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której podają odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z ustawą, na mocy której będziemy płacić z foliowe reklamówki. Oto niektóre z nich:

  • Na co zostaną przeznaczone pieniądze z opłat?
  • Czy tzw. zrywki, czyli torebki do pakowania np. warzyw lub pieczywa, także będą płatne?
  • Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Dariusz Piontkowski (poseł PiS), Krzysztof Paszek (poseł PSL), Radosław Knap (dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych), Piotr Tryjanowski (ekspert w Instytucie Sobieskiego), Sławomir Brzózek (prezes zarządu Fundacji "Nasza Ziemia"), Bożena Kolba (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości )
Data emisji: 
13.09.2017 
Godzina emisji:
 12.08

iwo/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Polski rząd a sprawa uchodźców. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 14:00
– Polacy są gotowi położyć na szali nasze członkowsko w Unii, jeśli instytucje europejskie zmuszą Polskę do wywiązania się ze zobowiązań relokacyjnych – mówi w Trójce dr Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie bez zmian czasu. Co na to Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:33
– Zdaniem wielu komentatorów zmiana czasu nie ma współcześnie żadnego uzasadnienia. Nie daje oszczędności w zużyciu energii, za to negatywnie wpływa na transport, na działanie systemów bankowych, a także na nasze zdrowie – mówi Kuba Strzyczkowski, rozpoczynając Trójkową dyskusję na temat ewentualnej rezygnacji ze zmian czasu.
rozwiń zwiń