Czy myślę o wyjeździe z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:00
Nie udało się to poprzedniej władzy, nie udaje się i tej. Chodzi o przekonanie Polaków nie tylko do powrotu z emigracji, ale i do pozostania w naszym kraju.
Audio
  • Czy myślę o wyjeździe z Polski? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, liczba Polaków przebywających za granicą wzrosła pod koniec ubiegłego roku o 4,7 proc. Zgodnie z szacunkami około 2 milionów 515 tysięcy rodaków pozostaje na emigracji.

Dr Paweł Strzelecki z SGH uważa, że istnieje szansa wyhamowania i stopniowego zmniejszania liczby emigrujących osób. – Stopa bezrobocia spadła do bardzo niskiego poziomu. Płace również zaczynają powoli równać do tych zachodnich. Sprawia to, że emigracja będzie niedługo możliwością jedynie dla najgorzej wykwalifikowanych. Im więcej będzie sposobności zrobienia kariery dla osób z wyższym wykształceniem, tym bardziej zjawisko wyjazdów z Polski za pracą będzie się zmniejszało – zauważa ekonomista.

– Do migracji musimy się przyzwyczaić, zarówno Polaków do innych krajów, jak i innych nacji do nas. Powody mogą być różne i czynnik ekonomiczny może odgrywać coraz mniejszą rolę, im bardziej Polska będzie budowała swoją zasobność. W XXI wieku społeczeństwa prawdopodobnie będą intensywnie migrować i do tego trzeba się przyzwyczaić. Natomiast zmniejszyć powinna się migracja wymuszona – ocenia Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.

Jak obecną sytuację odpływu coraz większej liczby Polaków za granicę oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Paweł Strzelecki (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa), prof. Adam Noga (Akademia Koźmińskiego), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Dominik Owczarek (kierownik programu Społeczeństwo i Demokracja, Instytut Spraw Publicznych), Andrzej Kubisiak (dyrektor działu analiz Work Service)
Data emisji: 23.10.2017
Godzina emisji: 12.09

ml/mk


Czytaj także

Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 22:00
Sytuacja mieszkaniowa Polaków jest – w skrócie i w statystyce – taka: największe przeludnienie lokali w UE, zimno, brak mieszkań dla osób w trudnych sytuacjach życiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Wielka Brytania a unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 19:45
Unia Europejska chce, żeby Wielka Brytania wpłacała do europejskiego budżetu składki tak, jak to robi teraz i żeby robiła to nawet po Brexicie.
rozwiń zwiń