X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy radzimy sobie z cyberprzemocą?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:00
Według badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jedna czwarta piętnastolatków doświadczyła cyberprzemocy.
Audio
  • Czy radzimy sobie z cyberprzemocą? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: alphaspirit/Shutterstock.com

Chodzi o dręczenie za pomocą nowych mediów. Częściej cyberprzemocy doświadczają dziewczyny, a zarazem rośnie wśród nich odsetek tych, które są sprawczyniami przemocy. Nastolatki przed komputerem spędzają coraz więcej czasu.


przemoc_1200.jpg
Czy karcenie dziecka klapsem jest dopuszczalne?

– Cyberprzemoc, podobnie jak tradycyjna przemoc równieśnicza, w której to jedni młodzi ludzie krzywdzą innych, może przybierać różne formy. Mogą być zarówno czynne, gdzie nastolatkowie komentują lub wysyłają materiały kompromitujące inną osobę. Może to być też wykluczenie kogoś z grupy czy ujawnianie czyichś sekretów. Wyniki badań z ostatnich lat pokazują, że cyberprzemoc prawie zawsze jest powiązana z tradycyjną przemocą rówieśniczą. Ci sami ludzie są sprawcami w obu przypadkach. Jest to groźne jako nowa forma, ale jest silnie powiązane ze znanymi nam już dobrze zjawiskami – analizuje prof. Jacek Pyżalski z UAM w Poznaniu.

Rzecznik prasowy komendanta głównego policji dr Mariusz Ciarka zwraca uwagę, że cyberprzemoc to problem dotyczący nie tylko młodzieży. – To także takie zachowania jak stalking, gnębienie czy kompromitowanie osób w internecie. Na szczęście szybko odpowiadamy na te zagrożenia. Raport NIK o rozpoznawaniu tych zjawisk na czas nie jest do końca uczciwy. Policja nie ma wśród swoich obowiązków edukowania społeczeństwa, robi to niejako dodatkowo. Natomiast, naszym zadaniem jest eliminowanie zachowań przemocowych i upewnianie się, że się one nie powtarzają – podsumowuje.


haker cyberatak 1200.jpg
Czym jest cyberatak i jak mu zapobiec?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych i eksperci. Można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat cyberprzemocy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Jacek Pyżalski (pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Wiesław Baryła (pracownik Uniwersytetu SWPS w Sopocie), Hanna Szymańska (adwokat), dr Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji), Tomasz Kurzak (pracownik MobiRadar), Łukasz Wojtasik (pracownik Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)
Data emisji: 6.12.2017 
Godzina emisji:
 12.07

ml/gs


Czytaj także

Czy z "dopalaczami" można skutecznie walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 19:44
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ubiegłym miesiącu tzw. "dopalaczami" zatruły się 424 osoby, o sto więcej niż rok temu.
rozwiń zwiń