Czy radzimy sobie z cyberprzemocą?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:00
Według badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jedna czwarta piętnastolatków doświadczyła cyberprzemocy.
Audio
  • Czy radzimy sobie z cyberprzemocą? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: alphaspirit/Shutterstock.com

Chodzi o dręczenie za pomocą nowych mediów. Częściej cyberprzemocy doświadczają dziewczyny, a zarazem rośnie wśród nich odsetek tych, które są sprawczyniami przemocy. Nastolatki przed komputerem spędzają coraz więcej czasu.


przemoc_1200.jpg
Czy karcenie dziecka klapsem jest dopuszczalne?

– Cyberprzemoc, podobnie jak tradycyjna przemoc równieśnicza, w której to jedni młodzi ludzie krzywdzą innych, może przybierać różne formy. Mogą być zarówno czynne, gdzie nastolatkowie komentują lub wysyłają materiały kompromitujące inną osobę. Może to być też wykluczenie kogoś z grupy czy ujawnianie czyichś sekretów. Wyniki badań z ostatnich lat pokazują, że cyberprzemoc prawie zawsze jest powiązana z tradycyjną przemocą rówieśniczą. Ci sami ludzie są sprawcami w obu przypadkach. Jest to groźne jako nowa forma, ale jest silnie powiązane ze znanymi nam już dobrze zjawiskami – analizuje prof. Jacek Pyżalski z UAM w Poznaniu.

Rzecznik prasowy komendanta głównego policji dr Mariusz Ciarka zwraca uwagę, że cyberprzemoc to problem dotyczący nie tylko młodzieży. – To także takie zachowania jak stalking, gnębienie czy kompromitowanie osób w internecie. Na szczęście szybko odpowiadamy na te zagrożenia. Raport NIK o rozpoznawaniu tych zjawisk na czas nie jest do końca uczciwy. Policja nie ma wśród swoich obowiązków edukowania społeczeństwa, robi to niejako dodatkowo. Natomiast, naszym zadaniem jest eliminowanie zachowań przemocowych i upewnianie się, że się one nie powtarzają – podsumowuje.


haker cyberatak 1200.jpg
Czym jest cyberatak i jak mu zapobiec?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych i eksperci. Można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat cyberprzemocy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Jacek Pyżalski (pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Wiesław Baryła (pracownik Uniwersytetu SWPS w Sopocie), Hanna Szymańska (adwokat), dr Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji), Tomasz Kurzak (pracownik MobiRadar), Łukasz Wojtasik (pracownik Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)
Data emisji: 6.12.2017 
Godzina emisji:
 12.07

ml/gs


Zobacz także

Czytaj także

Czy z "dopalaczami" można skutecznie walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 19:44
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ubiegłym miesiącu tzw. "dopalaczami" zatruły się 424 osoby, o sto więcej niż rok temu.
rozwiń zwiń