Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 13:00
Minister edukacji Francji zapowiedział wprowadzenie całkowitego zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych i gimnazjach od września 2018 roku.
Audio
  • Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach? (Za a nawet przeciw/Trójka)

Francuzi są w tej sprawie bardzo podzieleni. A jak reagowaliby Polacy? Czy to dobry pomysł?

– Według przepisów, szkoły mogą ustalić swoje własne przepisy dotyczące telefonów komórkowych i wpisać je do swoich statutów. W naszym, polskim systemie są już zasady zabraniające korzystania z komórek podczas lekcji, ale także w trakcie wszystkich egzaminów, gdzie nie można w ogóle wnosić takich urządzeń, pod rygorem niezaliczenia testu – tłumaczy Monika Kończyk, Pomorska Kurator Oświaty.


cybernekanie_1200.jpg
Czy radzimy sobie z cyberprzemocą?

– Nie możemy ograniczać dostępu do informacji, ale możemy umówić się na pewne zasady. Ludzie muszą się nauczyć korzystania z internetu, zbyt często brak nam świadomości tego, jak należy to robić. Telefon komórkowy może być wykorzystywany jak małe komputery, do kontaktu, ale i do nauki  czy poszukiwania pewnych konkretnych informacji. Zakazy nie są rozwiązaniem. Tym są rozmowa i uczulanie na konsekwencje takich działań – podkreśla Barbara Krywoszejew z Fundacji Nowoczesna Polska.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadali się także inni eksperci oraz nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Monika Kończyk (Pomorska Kurator Oświaty), Aleksandra Piotrowska (psycholog), Paweł Czapliński (członek Krajowego Biura eTwinning), Barbara Krywoszejew (koordynatorka Programu Edukacji Medialnej w Fundacji Nowoczesna Polska), Łukasz Ługowski (były dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt"), Elżbieta Piotrowska-Gromniak (Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji)
Data emisji: 19.12.2017 
Godzina emisji:
 12.08

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy należy zlikwidować prace domowe dla uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 13:00
Rzecznik praw dziecka interweniował u minister edukacji w sprawie nadmiaru zadawanych uczniom prac domowych. Chciał zainteresować resort zbyt dużą ingerencją szkoły w życie prywatne uczniów i ich rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy karcenie dziecka klapsem jest dopuszczalne?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 16:30
Rzecznik Praw Dziecka przedstawił raport "Przemoc w wychowaniu – czas z tym skończyć". Społeczna akceptacja przemocy wobec dzieci jest w Polsce nadal bardzo wysoka.
rozwiń zwiń