Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 14:00
W sobotę jedna z telewizyjnych stacji ujawniła wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". " Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Audio
  • Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Marek Peters/Wikimedia Commons

Prokuratura krajowa rozważa wniosek o delegalizację organizacji "Duma i Nowoczesność". W sprawie propagowania faszyzmu prowadzone jest śledztwo. 

Nowoczesna domaga się delegalizacji Obozu Narodowo Radykalnego. Posłowie PiS zaapelowali do marszałka Sejmu o uzupełnienie czwartkowych obrad izby o informację MSWiA dotyczącą propagowania ustrojów totalitarnych. 

– Jeżeli ktoś przebiera się w nazistowski mundur i czci Hitlera w Polsce, to jest to olbrzymi szok. Taki ktoś wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej – mówił Robert Winnicki, poseł i prezes Ruchu Narodowego. Gość zaznaczył również, że symbole totalitaryzmów, nie tylko faszystowskie, pojawiają się w niektórych organizacjach i na różnych marszach, za co nikt nie ponosi odpowiedzialności.

– Myślę, że problem neonazizmu w Polsce jest marginalny. Uważam, że w każdej tego typu sytuacji należy reagować bardzo stanowczo. W moim przekonaniu nie ma miejsca na propagowanie takich zachowań, o czym z resztą jasno jest napisane w trzynastym artykule konstytucji - dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Łukasz Schreiber. 

Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej, wyjaśniła dlaczego jej partia jest za delegalizacją Obozu Narodowo Radykalnego. – Jest to bardzo duże zagrożenie dla nas, dla Polaków – stwierdziła. 

Jakie kroki podjęła prokuratura wobec ostatnich wydarzeń? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Robert Winnicki (poseł niezrzeszony, prezes Ruchu Narodowego), prof. Mirosław Pęczak (kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski), Łukasz Schreiber (poseł, Prawo i Sprawiedliwość), Michał Melon (wiceprezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości), Joanna Scheuring-Wielgus (posłanka, .Nowoczesna), Wojciech Przybylski (prezes fundacji Res Publica Nowa), Krzysztof Bosak (wiceprezes Ruchu Narodowego) 
Data emisji: 24.01.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/gs

Czytaj także

Publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad utworzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych, który ma objąć również niepłacących alimentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nad polityczną agresją można zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:30
O atakach na biura poselskie słyszymy coraz częściej. Ofiarą jednego z nich padła posłanka .Nowoczesnej Kornelia Wróblewska. Niedawno jeden z marszów w Warszawie zakończył się atakiem na siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zadłużanie się emerytów to efekt biedy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 14:00
Rośnie liczba zadłużonych emerytów. Ponad 300 tysięcy osób w wieku 65 lat i więcej zalega z zapłatą rachunków, rat kredytów i innych zobowiązań.
rozwiń zwiń