Czy ustawę o IPN należy poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:00
W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. Zgodnie z projektem za "przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie" grozi kara do trzech lat więzienia.
Audio
  • Czy ustawę o IPN należy poprawić? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lucky Team Studio

Przepis oburzył izraelskie media i polityków. – Ta ustawa nie ma podstaw. Nikt nie może zmienić historii, a Holocaust nie może być negowany – mówi premier Izraela Binjamin Netanjahu. Czy tę ustawę należy w pewien sposób zmodyfikować?

– Ustawa nie była wymierzona w Izrael. Intencją jej stworzenia były pojawiające się w światowych i głównie niemieckich mediach sformułowanie "polskie obozy śmierci". Wydaje mi się, że ustawodawca w ogóle nie zdawał sobie sprawy, że będzie taka reakcja Izraela – podkreśla Piotr Gursztyn, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".

– Myślę, że wszyscy w Izraelu zgadzają się z tym, że nie ma miejsce na określenie "polskie obozy śmierci". Wiadomo, kto był sprawcą Holocaustu i kto zorganizował te straszne obozy. Polska jest obrażona za to, że niektórzy na świecie używają tego nieprawdziwego sformułowania. Myślę, że nikt nie powinien się temu dziwić – mówi z kolei Szalom Ber Stambler, izraelski rabin, obecny przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce.

Co dokładnie zmieni ta ustawa i jakie zdanie na jej temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Gursztyn (publicysta, Telewizja Polska, "Do Rzeczy"), Emmanuel Nahshon (rzecznik izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych), Andrzej Pozorski (zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu), Szalom Ber Stambler (izraelski rabin, obecny przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce), Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jagielloński), Antoni Dudek (historyk i politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 14:00
W sobotę jedna z telewizyjnych stacji ujawniła wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". " Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury widzę coś złego?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 14:00
Arabia Saudyjska ma sfinansować budowę Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji w Białymstoku. – Inwestycja jest prezentem dla polskich Tatarów – tłumaczy mufti Tomasz Miśkiewicz, dodając, że Tatarzy od 600 lat żyją zgodnie i w harmonii w Polsce.
rozwiń zwiń