Klauzula sumienia dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 13:30
Senacka Komisja Praw Człowieka pracuje nad zmianami w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. 
Audio
  • Czy każdy będzie korzystał z klauzuli sumienia? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/vectorfusionart

Chodzi o zniesienie przepisu ograniczającego klauzulę sumienia, która brzmi: "korzystanie z wolności sumienia i wyznania nie może prowadzić do uchylania się od wykonywania obowiązków publicznych nałożonych przez ustawy". Uchylenie przepisu, może skutkować tym, że np. każdy pracownik branż usługowych będzie mógł odmówić zlecenia ze względu na przekonania. Czy jest to słuszna decyzja? Czy po tych zmianach każdy będzie mógł się powołać na kaluzulę sumienia? 


office-1209640_1920 biznesmen 1200.jpg
Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?

– Tak, a nawet powiedziałbym, że było to możliwe wcześniej. Wynika to z konstytucji. Klauzula sumienia jest integralnym elementem konstytucyjnej wolności sumienia. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie to powtarzał. Nie pierwszy raz przypominał, że wolność sumienia to nie tylko prawo do wyboru światopoglądu czy religii lub moralności. To przede wszystkim prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem – tłumaczy dr Marcin Olszówka z Instytutu Ordoiuris Uczelni Łazarskiego.

– Każdy z nas ma prawo wyznawać taką religię jaką uważa i ma prawo wygłaszać takie poglądy na jakie ma ochotę. Natomiast jeżeli chodzi o uzewnętrznianie tych poglądów, to tutaj mamy już pewne ograniczenia. Jeżeli ja egzekwuje moje prawo do wolności religii, to muszę pamiętać o poszanowaniu praw innych osób – podkreśla Anna Mazurczak z Wydziału Prawa Antydyskryminacyjnego w Zespole Równego Traktowania.

O czym musimy pamiętać w przypadku powoływania się na klauzulę sumienia? Co o całej sprawie myślą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Marcin Olszówka (prawnik, Instytut Ordoiuris, Uczelnia Łazarskiego), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Anna Mazurczak (mecenas, Wydział Prawa Antydyskryminacyjnego w Zespole Równego Traktowania, Rzecznik Prawo Obywatelskich), Marcin Bogucki (socjolog), Wiesław Gałązka (Dolnośląska Szkoła Wyższa)
Data emisji: 7.02.2018
Godzina emisji: 12.06

kw

Czytaj także

Czy wielu Polaków wspiera organizacje pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 14:30
W 2016 roku ponad 13 milionów osób przekazało jeden procent podatku organizacjom pożytku publicznego. W sumie organizacje te otrzymały 617 mln złotych, o ponad 60 mln więcej aniżeli rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić siebie i bliskich przed smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:00
Rynek nie znosi próżni. Skoro jest smog, to i pojawiły się maski antysmogowe, które ponoć chronią przed pyłami. Czy aby na pewno? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:30
Według przedstawionego właśnie Indeksu Wolności Gospodarczej jesteśmy krajem umiarkowanie wolnym gospodarczo. 
rozwiń zwiń