Nowe przepisy do walki z faszyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 13:30
Polski rząd powołał zespół do walki z przejawami faszyzmu i innych ideologii totalitarnych. Mają w nim zasiąść m.in. przedstawiciele powołani przez resorty kultury, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
Audio
  • Czy nowe przepisy ułatwią walkę z faszyzmem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Według oficjalnych danych w Niemczech jest 28,1 tys. osób powiązanych ze środowiskami neonazistowskimi.
Według oficjalnych danych w Niemczech jest 28,1 tys. osób powiązanych ze środowiskami neonazistowskimi.Foto: Shutterstock.com/rkl_foto

W zespole pracować będą też przedstawiciele ABW i policji. Powstanie grupy ekspertów zaproponował minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, ma ona przejrzeć wszystkie przepisy i wypracować skuteczne sposoby ich wykorzystania. A być może będzie trzeba napisać nowe.


skinheads skrajna prawica faszyzm nazizm free 510.jpg
Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny?

– Jeżeli chodzi o zespoły pracujące, to mamy ich dość dużo. Tak samo przepisów. Najważniejsze jest to, aby je dobrze stosować i wykorzystywać. Wiadomo od dawna, że w Polsce działają organizacje faszystowskie. Jasne jest, że urządzają swoje imprezy. Wiadomo, kiedy i gdzie to robią, ale nikomu nie przychodzi do głowy, żeby coś z tym zrobić. Teraz trzeba pokazać, że różne objawy przyzwolenia się kończą – tłumaczył dr Tomasz Kasprowicz, wiceprezes fundacji Res Publica Nowa.

Propagowanie zakazanych symboli będzie karane i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Prof. Piotr Kruszyński obrazowo przedstawił ten problem. – Przyjmijmy, że założę koszulkę z symbolami Związku Radzieckiego, to ludzie będą się pukać w głowę i to wszystko. Jeżeli zakupię takich koszulek sto i będę je rozdawał przechodniom, to wtedy będzie to rozpowszechnianie – wyjaśnił prawnik. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń 
Goście: dr Tomasz Kasprowicz (wiceprezes fundacji Res Publica Nowa), dr Kazimierz Kik (politolog), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), prof. Piotr Kruszyński (prawnik, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 21.02.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nad polityczną agresją można zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:30
O atakach na biura poselskie słyszymy coraz częściej. Ofiarą jednego z nich padła posłanka .Nowoczesnej Kornelia Wróblewska. Niedawno jeden z marszów w Warszawie zakończył się atakiem na siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury widzę coś złego?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 14:00
Arabia Saudyjska ma sfinansować budowę Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji w Białymstoku. – Inwestycja jest prezentem dla polskich Tatarów – tłumaczy mufti Tomasz Miśkiewicz, dodając, że Tatarzy od 600 lat żyją zgodnie i w harmonii w Polsce.
rozwiń zwiń