Czy nowe przepisy o obronie koniecznej dobrze nas chronią?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
Policja nadal szuka sprawców napadu na właściciela kantoru w Piszu. Stracił dużo pieniędzy. Jak się okazuje, to nie koniec jego problemów. Ponieważ strzelał w kierunku samochodu, którym zbiegli bandyci, może zostać ukarany.
Audio
  • Nowe przepisy o obronie koniecznej. Jak wiele zmienią? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Christopher Slesarchik

Na podstawie obowiązujących przepisów "nie podlega karze osoba, która przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu". Mieczysław Skrzatek nikomu nie zrobił krzywdy, ale posłużył się bronią w przestrzeni publicznej. Czy przekroczył tę granicę?


prawo kodeks sąd 1200.jpg
Czy immunitet powinien chronić w sprawach karnych?

– Kryterium jest następujące: o bezpośredniości zamachu, w rozumieniu tego przepisu, mówimy tak długo, jak długo trwa stan zagrożenia dla dobra prawnego. Ci sprawcy nie wyrzucili mienia, które zrabowali. Nie zaprzestali ataku na to dobro. Przestępstwo cały czas trwało. W związku z tym ofiara użyła środków, które miała akurat dostępne. To, że był to pistolet, to tylko kwestia okoliczności. Należy pamiętać, że obrona konieczna nie może jednak stanowić odwetu – stwierdził Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. 

– Wydaje mi się, że sprawa właściciela kantoru będzie kluczowa dla dalszej wykładni prawa. Tutaj jest bardzo duża rola prokuratury, która zadecyduje, czy ochronę mienia można jednak zrównać z ochroną życia. Chodzi o ten konkretny przypadek. W tej sprawie problem jest taki, że do oddania strzału doszło już w miejscu użyteczności publicznej, co mogłoby stworzyć potencjalne zagrożenie życia dla osób postronnych – uważa dr Aleksandra Gasztold z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jakie zdanie na ten temat mają pozostali eksperci i słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości), Mieczysław Skrzatek (zaatakowany właściciel kantoru w Piszu), Jarosław Lewandowski (miesięcznik "Strzał"), dr Aleksandra Gasztold (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), dr Wojciech Pawłuszko (Kancelaria Radców Prawnych SLS), Sebastian Kuczyński (klub Kaliber 45) 
Data emisji: 26.02.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/ml


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy magiczne suplementy diety to oszustwo?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:00
Preparat na mocne włosy, zestaw mikroelementów na dobrą pamięć, tabletka przeciw skurczom, kapsułka na lepsze trawienie, musująca pigułka na stawy, probiotyk, żeby polepszyć stan, gdy bierze się antybiotyk, a do tego przywracający wigor syrop.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przepisy do walki z faszyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 13:30
Polski rząd powołał zespół do walki z przejawami faszyzmu i innych ideologii totalitarnych. Mają w nim zasiąść m.in. przedstawiciele powołani przez resorty kultury, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy boją się Państwo e-zwolnień?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:20
Od 1 lipca nie będzie tradycyjnych zwolnień lekarskich. Będą za to e-zwolnienia. Legendarne druki L4 przechodzą do historii. Ale czy na pewno przejdą? 
rozwiń zwiń