Czy z nowelizacji ustawy o IPN należałoby zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 14:00
Ustawa o IPN wzbudza sporo kontrowersji. Pojawiły się nawet pogłoski o zawieszeniu współpracy na najwyższym szczeblu między Polską a USA do momentu zażegnania sporu wokół nowelizacji.
Audio
  • Czy należy wycofać się z nowelizacji ustawy o IPN? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: piosi/Shutterstock.com

Doniesienia te okazały się nieprawdziwe, o czym poinformowała podczas wtorkowego briefingu rzecznik Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

– Strona izraelska przedstawiała swoje racje, członkowie polskiego zespołu przedstawili swoje. Wyjaśniono, że nie ma zagrożeń, o których mówiono od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej. Świetna robota polskich prawników, którzy wyjaśniali wszelkie niuanse zapisów, sprawiła, że strona izraelska zrozumiała, iż nie ma zagrożenia dla badań i że nikt nie będzie represjonowany z tego tytułu. Po udzieleniu wyjaśnień natury prawnej, historycznej, wskazując, że jest to ustawa antydefamacyjna, moim zdaniem zostało to przyjęte do wiadomości i to pierwsze spotkanie dało pozytywne rezultaty  – mówi prof. Grzegorz Berend, członek Zespołu ds. Dialogu z Izraelem.

– W każdym zakresie, który penalizuje wolność wypowiedzi, powinniśmy się wycofać. Godzi to w ową powszechnie uznaną wolność. Z kolei jeśli chodzi o cele ustawy, co do których wszyscy się chyba zgadzamy, należy walczyć o prawdę historyczną. Fakt, że istnieją obostrzenia i kary za mówienie pewnych rzeczy, jest pewną niedoskonałością cywilizacyjną, z którą sobie jeszcze nie poradziliśmy. Zwróćmy uwagę, że skutek wprowadzenia tej ustawy jest odwrotny do zamierzonego – zwraca uwagę Wojciech Przybylski z Fundacji Res Publica.

Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze i eksperci? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: prof. Grzegorz Berendt (członek Zespołu ds. Dialogu z Izraelem, wicedyrektor Muzeum Drugiej Wojny Światowej), prof. Kazimierz Kik (politolog), Andrzej Halicki (poseł PO), Wojciech Przybylski (pracownik Fundacji Res Publica), prof. Antoni Dudek (historyk), Dominik Tarczyński (poseł PiS)
Data emisji: 7.03.2018
Godzina emisji: 12.07

m/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Gdzie tkwią korzenie polsko-izraelskiego sporu?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 16:00
– Leciałem w tym tygodniu do Izraela z byłym ambasadorem Szewachem Weissem i nie wiedziałem wtedy jeszcze jaki spór rozpętał się na linii Tel-Awiw – Warszawa. Niezwykle ostry, dodajmy, spór o historię, w którym padają bardzo mocne słowa – mówi dziennikarz Jerzy Haszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Marek Chodakiewicz ws. ustawy o IPN: nie powinno być takiego prawa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 18:49
Przy uchwalaniu nowelizacji ustawy o IPN nie było koordynacji wśród najwyższych szczebli władzy – ocenił będąc gościem "Pulsu Trójki" profesor Marek Jan Chodakiewicz. – To, co dotyczy Holokaustu, to są sprawy międzynarodowe, a nie tylko i wyłącznie wewnętrzne sprawy Polski –stwierdził ekspert.
rozwiń zwiń