Jak karać za jazdę pod wpływem narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 13:05
Częste kontrole, surowsze sankcje, a może i rosnąca świadomość społeczna przynoszą rezultaty. W Polsce spada liczba wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu.
Audio
  • Kierowcy pod wpływem narkotyków a polskie prawo (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nimai

auto elektryczne samochód elektryczny F 1200.jpg
Czy wzrośnie sprzedaż aut elektrycznych?

W ubiegłym roku takich wypadków było mniej o 5,3 procent wobec tych, z 2016 r. Niestety, równocześnie rośnie liczba wypadków, w których sprawca był pod wpływem środków odurzających, przede wszystkim marihuany i amfetaminy. Problem w tym, że nie ma jasno określonego stężenia narkotyku w organizmie, które świadczyłoby o przestępstwie.

– To mit, że amfetamina poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie. Z tym trzeba walczyć. Przede wszystkim, ten narkotyk powoduje, że jesteśmy kierowcami z dużą brawurą. Nie analizujemy w sposób rozsądny wszystkich napływających bodźców. Używanie substancji psychoaktywnych i prowadzenie pojazdów jest działaniem niezwykle ryzykownym. To subiektywne odczucie, że jest się dobrym kierowcą, jest niezgodne z faktycznym stanem osoby będącej po zażyciu narkotyków – mówi Bogusława Bukowska, zastępca dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

– Liczba wypadków w 2017 roku, które spowodowały osoby pod wpływem narkotyków, to 52 zdarzenia. To niewielka różnica w stosunku do 2016 roku. Mamy do czynienia z zachowaniami nagannymi i walczymy z tym. 19 osób zginęło w tych wypadkach. Jeśli policja zatrzyma kierowcę i stwierdzi, że coś jest z nim nie tak, ale jest trzeźwy, wtedy może poddać go badaniom narkotestem – mówi nadinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jakie zdanie na ten temat mają nasi słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogusława Bukowska (zastępca dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii), Janusz Popiel (Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych "Alter ego"), Emil Rau (Stowarzyszenie Prawo na Drodze), nadinsp. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Sławomir Gołębiowski (były biegły sądowy zajmujący się wypadkami samochodowymi), Łukasz Janyst (rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku)
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy ustawa degradacyjna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 14:00
Sejm przyjął ustawę, która pozbawi stopni wojskowych wielu żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy unikam płacenia podatków, pozostając w szarej strefie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 13:00
Szara strefa skurczy się w tym roku najmocniej od lat – wynika z badań Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. W 2018 roku ma to być 18 procent PKB, wobec 18,7 procent w ubiegłym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zakaz niedzielny jest dobrym pomysłem?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:00
Pierwsza niedziela bez handlu za nami. Zapewne zakaz przełoży się na obroty wielkich sieci i na nasze zwyczaje.
rozwiń zwiń