Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:30
Każdego roku w Polsce rozwodzi się około 60 tysięcy małżeństw. Ponad połowa rozwodzących się par ma dzieci.
Audio
  • Dzieci największymi ofiarami rozwodów (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

shutterstock_1034727871 lekcja 1200.jpg
Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

Niektóre sprawy są bardzo trudne, emocjonalne, na przykrości narażone są dzieci. Takie sprawy ciągną się długo. Dlatego pojawiły się informacje, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić nowe postępowanie – informacyjne, z udziałem mediatora.

– Te osoby, które korzystają z mediacji w sprawie około rozwodowej, mogą korzystać z tego narzędzia w dwóch kierunkach. Jeden z nich to podjęcie próby pojednania, z którą najczęściej kojarzy się mediacja. Drugi to ustalenie warunków rozstania, czyli wypracowanie takiego sposobu rozstania, który będzie chronił dzieci przed eskalacją konfliktu – tłumaczy Dorota Fedorowska, psycholog i mediator.

– Jeżeli małżeństwo jest niedobrane, to taka mediacja nie jest raczej w stanie uratować związku. To prawda, że to pomaga ustalać "warunki gry". Postępowanie cywilne tak jest skonstruowane, że nakręca konflikt. Za tym idą przesłanki natury materialnej. W Polsce nie ma tabeli alimentów. U nas ustala się to podczas morderczego procesu rozwodowego. Ważną kwestią jest również ustalenie opieki nad dziećmi. W Polsce nie możliwe jest wychowywanie naprzemienne. Dzieci stają elementem przetargowym w walce rodziców – mówi Rafał Wąworek, adwokat, specjalista ds. praw rodzinnych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów, wypowiadali się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dorota Fedorowska (psycholog, mediator, Kancelaria Mediacyjna Primum Consensus), Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Rafał Wąworek (adwokat, specjalista ds. praw rodzinnych), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Anna Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, firma Synergis), 
Data emisji: 21.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy wprowadzać zakaz udziału w polowaniach dla niepełnoletnich?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:00
Posłowie przegłosowali w marcu zakaz udziału w polowaniach dla dzieci. Tyle, że ten przepis zmienili senatorowie. Senatorami – wnioskodawcami byli…? No jasne! Senatorowie – myśliwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pobieranie opłat klimatycznych jest uczciwe?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 13:00
Zakopane przegrało sądowy spór z turystą, który uważał, że powietrze w mieście jest tak fatalne, że nie powinien płacić opłaty klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy projekt Fundacji Życie i Rodzina należy przyjąć?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 13:00
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zajęła się projektem nowelizacji ustawy aborcyjnej, pod którym Fundacja Życie i Rodzina zebrała 830 tysięcy podpisów.
rozwiń zwiń