X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy o uchyleniu immunitetu parlamentarzysty z zarzutami karnymi powinien decydować parlament?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:21
Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski, decyzją sądu, na trzy miesiące trafił do aresztu. Wcześniej usłyszał pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym.
Audio
  • Czy o uchyleniu immunitetu powinien decydować parlament? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maciej Rawluk/Shutterstock.com

"To sprawa polityczna" – komentują politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Nikt nie jest poza prawem" – odpowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja przypomina jednak sprawę senatora Stanisława Koguta (PiS), któremu zarzuca się m.in. przyjęcie łapówki, a w przypadku którego Senat nie zgodził się na areszt.

W przeszłości po oskarżeniach prywatnych i tych z urzędu bardzo często obie izby parlamentu nie zgadzały się na uchylenie immunitetu. Efekt był taki, że polityków nie można było osądzić w czasach, kiedy chronił ich immunitet. Czy o uchyleniu immunitetu parlamentarzysty z zarzutami karnymi powinien decydować parlament?

Jak przypomniał w audycji "Za, a nawet przeciw" poseł PiS Waldemar Buda, zasada, że to parlamentarzyści decydują o uchyleniu immunitetu obowiązuje od kilkudziesięciu lat i może warto się zastanowić nad jej zmodyfikowaniem. - W mojej ocenie w przypadku każdego wniosku o uchylenie immunitetu powinna być wyrażona zgoda parlamentu ponieważ ostatecznie o wszystkim i tak decyduje sąd – podkreślił.

Arkadiusz Myrcha, poseł PO, również wskazał, że immunitet nie jest nowym wynalazkiem. Zwrócił uwagę, że ma on swoje historyczne uzasadnienie. – Dzisiaj, w XXI wieku, ja jestem zwolennikiem obowiązywania immunitetu materialnego, czyli ochrony w związku z działaniami, które się podejmuje w związku z wykonywaniem mandatu. Pozostaje kwestia immunitetu formalnego… – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Waldemar Buda (poseł PiS, sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka), Arkadiusz Myrcha (poseł PO, sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka), Jacek Wilk (poseł niezrzeszony, Partia Wolność), Krzysztof Truskolaski (poseł Nowoczesnej), Wojciech Błaszczyk (adwokat, Kancelaria Błaszczyk i Partnerzy), Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 18.04.2018
Godzina emisji: 12.05

kk/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:30
Każdego roku w Polsce rozwodzi się około 60 tysięcy małżeństw. Ponad połowa rozwodzących się par ma dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przekażę 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:00
Do końca kwietnia mamy obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Każdy z podatników ma przywilej przekazania 1 procenta odprowadzanego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń