X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy sprawdzać zdolność do prowadzenia samochodu kierowców-seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
Obecnie w Polsce obowiązuje przepis, że jeśli ktoś posiada bezterminowe prawo jazdy, nie może go utracić. No chyba, że narozrabia na drodze albo uzbiera zbyt dużo punktów.
Audio
  • Czy kierowcy po 60. roku życia powinni przechodzić badania? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

auto elektryczne samochód elektryczny F 1200.jpg
Czy wzrośnie sprzedaż aut elektrycznych?

Ale być może już niedługo przepisy dodadzą jeszcze jedno ograniczenie – wiek. Konieczne będą regularne badania lekarskie dla kierowców, którzy ukończyli 60. rok życia. Lekarz stwierdzi, czy możemy jeszcze prowadzić samochód. Takie przepisy chce wprowadzić Unia Europejska.  

– Jeżeli chodzi o statystyki, to z punktu widzenia bezpieczeństwa nie wskazują one tej grupy kierowców, a więc ludzi powyżej 60. roku życia, jako głównych sprawców ciężkich wypadków drogowych. Według danych z 2016 roku, kierowcy-seniorzy spowodowali 4343 wypadki drogowe, w których 370 osób zginęło, a 5100 odniosło obrażenia – tłumaczy Marek Konkolewski, dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. 

– Celem badań psychologicznych nie jest wyłączenie z ruchu drogowego takiej czy innej grupy osób, tylko przede wszystkim przekazanie określonych informacji osobom przychodzącym na takie badania. Okazuje się, że młodsi kierowcy trzykrotnie częściej powodują wypadki. Co dziesiąty wypadek w Polsce spowodowany jest przez osobę powyżej 60. roku życia – podkreśla Andrzej Markowski, psycholog transportu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Marek Konkolewski (dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), Andrzej Markowski (psycholog transportu), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Justyna Wacowska (Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego), Szymon Huptyś (rzecznik Ministerstwa Infrastrukury)
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: