Czy grill to najlepsza rozrywka na wielką majówkę?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 14:35
Wystarczyło się dobrze zorganizować i wielką majówkę zacząć już w kwietniu. Można mieć aż 9 dni wolnych i czas na…  No właśnie, na co?
Audio
  • Jak Polacy spędzają majówkę, tylko przy grillu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FamVeld/Shutterstock

Grillowane lody 1000.jpg
Nie tylko karkówka. Lody, tofu i inne nietypowe przysmaki z grilla

To nie święta, zatem nie trzeba organizować świątecznych spotkań rodzinnych, nie trzeba robić porządków i kupować prezentów. Zatem co trzeba? Trzeba wyszorować grill! Bo Polacy będą spędzać majówkę najczęściej u rodziny i znajomych (24 proc. respondentów), w domu (23 proc.) lub na działce (22 proc.). Wybierają więc najbardziej ekonomiczne warianty, czyli grill. 

– Nie tylko można, ale nawet trzeba być zdrowo i smacznie najedzonym. Grill można pod to podciągnąć, o ile oczywiście dostosujemy się do kilku punktów. Tradycyjny węglowy grill nie jest najzdrowszą formą obróbki jedzenia – przypominała Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk. Gdy tłuszcz z mięsa skapuje na żarzące się węgle powstają szkodliwe substancje. Problem, jak radzi gość Kuby Strzyczkowskiego, można wyeliminować grillując chude mięso, ryby czy warzywa. 

grill 1000x667.jpg
Grill na balkonie, w lesie, na plaży. Co na to przepisy?

Muzyk Krzysztof Piasecki zachęcał, aby oprócz czasu na grilla znaleźć chwilę na aktywności. Bardzo istotne jest, jego zdaniem, odpowiednie zaplanowanie odpoczynku. – Jak człowiek zaczyna się decydować czy ma jechać na rowerze, biec, iść czy żeglować to już w samym faktem zastanowienia spala tyle kalorii, że potem już nie ma powodu, żeby wykonywać, którąś z tych czynności – argumentował. 

Jaka powinna być dobra dieta? Czy smażenie na aluminiowych tackach jest zdrowe? I dlaczego niezdrowe jedzenie jest tak smaczne? O tym wszystkim usłyszą Państwo w nagraniu audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski
Goście: Justyna Marszałkowska-Jakubik (dietetyk, portal zdrowonajedzeni.pl), Krzysztof Skiba (muzyk), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Krzysztof Piasecki (muzyk, konferansjer), Michał Ogórek (publicysta), Krzysztof Matusiak (Klub Miłośników Gór)
Data emisji: 30.04.2018
Godzina emisji: 12.07

gs/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy pobieranie opłat klimatycznych jest uczciwe?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 13:00
Zakopane przegrało sądowy spór z turystą, który uważał, że powietrze w mieście jest tak fatalne, że nie powinien płacić opłaty klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kupuję za dużo jedzenia, które się marnuje?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 08:50
Wielu wolontariuszy w całej Polsce będzie zbierać produkty żywnościowe, które zostały w domu po świętach. Jedzenie trafi do bezdomnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy lubią swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 13:00
Bezrobocie mamy nieduże – 6,7 procent. O pracę i jej zmianę łatwo, a jednak tylko 37 procent Polaków jest szczęśliwych w swojej.
rozwiń zwiń