Czy problem śmieciowy można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:00
Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o odpadach. Problem tzw. porzuconych śmieci rośnie. Ostatnie pożary wysypisk śmieci zwróciły uwagę na sprawę i fakt jak bardzo opłaca się "przypadkowy pożar" wobec kosztów utylizacji.
Audio
  • Jak rozwiązać problem nielegalnych składowisk śmieci? (Za a nawet przeciw/Trójka)
W tym tygodniu mamy poznać dokładną mapę składowania w Polsce niebezpiecznych odpadów.
W tym tygodniu mamy poznać dokładną mapę składowania w Polsce niebezpiecznych odpadów.Foto: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock.com

Niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje na tysiące nielegalnych wysypisk śmieci, nad którymi nikt nie panuje. Nie jest tajemnicą, co udowodniła mafia włoska, że na śmieciach zarabia się ogromne pieniądze.

– Monitorowaliśmy zjawisko przywożenia do Polski śmieci. Powołano do tego specjalny organ, który wydaje na to zezwolenia. Z informacji, które posiadamy wynika, że żaden z tych pożarów nie obejmował odpadów, na wwiezienie których wydano pozwolenie. Nie wiemy czy były to podpalenia, czy samozapłony. Trudno jednak nie zakładać, że były to celowe podpalenia. Faktycznie, GIOŚ wydał pozwolenie na wwiezienie do kraju ponad 700 tysięcy ton śmieci, ale faktycznie wjechało około 300 tysięcy, bo nie wszystkie te zezwolenia zostały zrealizowane. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy członkami UE i w związku z tym możliwy jest wolny przepływ towarów między państwami. My nie przyjmujemy wyłącznie odpadów, ale również je eksportujemy – mówi Bogusława Brzdąkiewicz z Ministerstwa Środowiska.

– Niestety, w wyniku dwóch kontroli stwierdziliśmy, że Inspektorat Ochrony Środowiska kontroluje zaledwie w 10% kontroluje gminy w kwestii gospodarowania odpadami. Kolejne wykazały, że organizacyjnie i finansowo, IOŚ nie jest przygotowany do realizowania obowiązków nałożonych różnymi ustawami. Jednocześnie, ta nowa ustawa, która weszła pod obrady Sejmu, dotycząca zmiany ustawy o odpadach, nakłada kolejne obowiązki na IOŚ. W związku z tym, wszystkie te obowiązki, w świetle wszystkich ustaw, powodują to, że IOŚ nie jest naszym zdaniem w stanie wszystkiego wypełniać – zwraca uwagę Anna Krzywicka z NIK.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Bogusława Brzdąkiewicz (zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska), Anna Krzywicka (Dyrektor Departamentu Środowiska NIK), Radosław Gawlik (stowarzyszenie Eko-Unia, Partia Zieloni), Józef Neterowicz (eskpert Związku Powiatów Polskich), Krzysztof Trębski (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 27.06.2018
Godzina emisji: 12.07

ml
 


Czytaj także

Czy jesteśmy przygotowani do walki ze skutkami zmian klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:00
Czy pamiętają Państwo jeszcze, jak wygląda zima? Nie taka, jaką mamy teraz, tylko prawdziwa, z dużą ilością śniegu i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chcemy fok w Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 15:01
Już cztery martwe foki znaleziono na wybrzeżu Bałtyku. Zostały bestialsko zabite. Niektórzy podejrzewają, że to celowe działanie rybaków, dla których foki są szkodnikami.
rozwiń zwiń