X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy wątpliwości powinny przemawiać na korzyść podatnika?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:15
Od blisko trzech lat obowiązuje zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.
Audio
  • Czy wątpliwości powinny przemawiać na korzyść podatnika? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/shutterstock.com

gotowka pieniadze 1200.jpg
Czy nasze życie jest drogie?

Klauzula in dubio pro tributario miała chronić przed swobodą interpretacyjną Ministerstwa Finansów i Urzędów Skarbowych. Ta zasada nie przyjęła się, ponieważ urzędnicy nawet jak powinni mieć wątpliwości, to ich nie mają. Ile razy do tej pory fiskus zastosował przepis o decyzji na korzyść podatnika? Aż trzy razy. 

– Wszyscy mamy świadomość, że prawo podatkowe jest w Polsce skomplikowane. Premier Morawiecki i rząd mówi, że podatnik jest osobą najważniejszą. W praktyce jest zupełnie inaczej. Urzędnicy skarbowi dostają bardzo jasne wytyczne, jak mają interpretować prawo. Pojawia się szereg wątpliwości – tłumaczy posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Augustynowska. 

– Przypominam, że konstytucja biznesu została przyjęta w kwietniu, a te dane, które opublikowała Rzeczpospolita dotyczą okresu rozpoczynającego się w styczniu 2016. Wielu urzędników uważa, że będzie jak było, jednak nie uważam, żeby tak się działo – wyjaśnia rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz. 

– Każdy kij ma dwa końce. To, że zapewnimy w krótkim czasie przypływ gotówki do budżetu państwa, niestety jest okupione kosztem tego, że wśród obywateli i przedsiębiorców spada poczucie pewności prawa – dodaje Łukasz Czucharski z z organizacji Pracodawcy RP. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Joanna Augustynowska (posłanka, Platforma Obywatelska), Adam Abramowicz (rzecznik małych i średnich przedsiębiorców), Łukasz Czucharski (Pracodawcy RP), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 2.10.2018
Godzina emisji: 12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: