Czy z prac domowych zadawanych uczniom można zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 13:15
Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 97 procent nauczycieli uważa, że prace domowe zadawane uczniom są niezbędne.
Audio
  • Czy z prac domowych zadawanych uczniom można zrezygnować? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ NadyaEugene

shutterstock_596688191 kamera szkola 1200.jpg
Monitoring w szkole?

Aż 40 procent przyznaje, że celem jest poznanie tematów, na które zabrakło czasu w szkole. Tymczasem w Internecie nauczyciele rozpoczęli akcję "zadaję z sensem".

– Zadawanie z sensem, to jest wyznaczanie takich prac domowych, które mają się uczniowi do czegoś przydać. Czasami trzeba coś zrobić w warunkach domowych. Nasz system edukacji różni się od tych w państwach, w których nie zadawane są prace domowe. Zdarza się tak, że dzieci muszą coś "wykuć na blachę", a nie uczyć się logicznego myślenia – mówi Jacek Staniszewski, dyrektor Akademii Dobrej Edukacji. – Praca domowa ma czemuś służyć, a nie ma być zadawana z przyzwyczajenia – dodaje.

– Praca domowa nie jest czymś obligatoryjnym. Kiedyś tak było i uważano, że dobra lekcja to taka, która kończy się zadaniem jakieś pracy. Jestem przeciwko założeniom typu: szkoła bez czegoś. Na przykład pracy domowej, ocen czy dzwonków i w sumie wychodzi nam szkoła bez sensu. Po to są wszystkie narzędzia, aby je wykorzystywać, ale w sposób rozsądny. Przede wszystkim praca domowa nie może zastępować pracy nauczyciela – zaznacza Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jacek Staniszewski (dyrektor Akademii Dobrej Edukacji), Danuta Kozakiewicz (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie), Paweł Czapliński (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Marzena Żylińska (Inicjatywa "Budząca się szkoła"),
Data emisji: 23.10.2018|
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy potrafimy oszczędzać prąd?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 13:15
Prąd dla firm drożeje drastycznie, a ceny ofertowe sprzedaży na przyszły rok są niemalże dwukrotnie wyższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy protest związkowców ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 13:15
Kondycja finansowa PLL LOT od kilku lat poprawia się. Firma (prawdopodobnie – rok jeszcze się nie skończył) zanotuje w 2018 roku 225 mln złotych zysku, przy obrotach na poziomie 6 mld złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowe samorządy zmienią Polskę na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 13:15
Za nami pierwsza odsłona wyborów samorządowych. W niektórych miastach czeka nas druga tura, która wyłoni przyszłych prezydentów.
rozwiń zwiń