Czy państwo musi zapanować nad lichwiarskimi pożyczkami?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 14:00
Ponad dwa lata temu weszły w życie przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej. 
Audio
  • Czy państwo musi zapanować nad lichwiarskimi pożyczkami? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: N_Belonogov/shutterstock.com

Chodziło o powstrzymanie szalejących na rynku firm pożyczkowych, żądających gigantycznych prowizji i niebotycznego oprocentowania. Tyle że ustawa antylichwiarska ma poważne luki. W efekcie dziś w jednej z firm pożyczkowych roczna realna stopa oprocentowania (RRSO) sięga 178 proc.

– Roczna rzeczywista stopa oprocentowania jest wskaźnikiem, który bada koszt danego produktu w skali roku. Wiele produkótw, które mają tak wysokie RRSO, jest krótkoterminowych. Klient zawsze powinien patrzeć na to, ile ma finalnie do zapłaty. Łączna kwota musi być podana w umowie – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

– RRSO to nie jest oprocentowanie. To wskaźnik, który pokazuje, ile byśmy zapłacili za pożyczkę w ciągu roku. Zazwyczaj ona nie jest na rok, ale na tydzień czy na miesiąc – zaznacza Jarosław Ryba, prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. – Wyobraźmy sobie pożyczkę na 100 złotych, gdzie musimy po tygodniu oddać 117 złotych i 30 groszy. W tym przypadku RRSO wynosi 448 tysięcy procent – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Izabela Dąbrowska-Antoniak (adwokat, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego), Jarosław Ryba (prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych), Krzysztof Kolany (główny analityk portalu Bankier.pl), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Roman Sklepowicz (Stowarzyszenie Pokrzywdzeni Przez System Bankowy), Agnieszka Wachnicka (prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego)
Data emisji: 22.11.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy odurzeni narkotykami kierowcy powinni tracić uprawnienia dożywotnio?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:15
W ciągu trzech lat liczba kierowców zatrzymanych, a wcześniej przyjmujących narkotyki wzrosła o 50 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warunki do prowadzenia działalności gospodarczej poprawiają się?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 13:15
70 procent spośród wszystkich pracujących zatrudnionych jest w małych i średnich przedsiębiorstwach. Te tzw. MISIE tworzą już 60 proc. polskiego PKB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zamierzam przystąpić do Pracowniczego Planu Kapitałowego?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 14:00
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nowe rozwiązania mają zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.
rozwiń zwiń