Czy jestem za zdecydowanym rozdziałem państwa od Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 13:30
Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, która ma być pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa.
Audio
  • Czy państwo powinno być oddzielone od kościoła? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock

Zdaniem Barbary Nowackiej relacje państwa z Kościołem zostały zakłócone i że czas na "szeroką dyskusję". Projekt ustawy zakłada zniesienie finansowania lekcji religii w szkołach, ale również zniesienie finansowania z budżetu państwa ubezpieczeń księży i duchownych. Fundusz Kościelny miałby zostać zlikwidowany, podobnie jak wszystkie komisje rządowo-kościelne.

– Jesteśmy przygotowani na ewentualność odrzucenia naszego wniosku przez komisję ds. petycji. Jesteśmy gotowi, by ruszyć i odwołać się do głosu obywatelek i obywateli, żeby ten projekt ustawy trafił na forum Sejmu, przeszedł normalne procedowanie i normalną dyskusję. Polska się zmienia i chcemy rozpocząć na ten temat dyskusję – powiedział Adam Ostaszewski z Inicjatywy Polskiej.

– Są przedmioty, w których wszyscy muszą brać udział i są przedmioty, gdzie istnieje możliwość wyboru. Nikt w Polsce, mimo iż to istnieje w wielu krajach europejskich, nie zmusza żadnego ucznia do udziału w lekcji religii. To jest zasada pełnej dobrowolności, czyli pełnego szacunku zarówno dla obywateli wierzących, którzy chcą brać udział w takich zajęciach, ale obywatele, którzy mają inne poglądy mogą nie uczestniczyć w lekcjach religii – dodaje Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Adam Ostaszewski (Inicjatywa Polska), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Marcin Przeciszewski (historyk, działacz katolicki, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej), Tomasz Terlikowski (publicysta, Do Rzeczy), dr Piotr Tomasz Nowakowski (publicysta, Uniwersytet Rzeszowski) 
Data emisji:
8.01.2019
Godzina emisji: 
12.08

kg/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji