X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zlikwidować opłaty klimatyczne?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:00
Ferie trwają i pojechaliśmy w góry. Zacierają ręce właściciele hoteli, kwater prywatnych, wyciągów narciarskich kurortowych restauracji i straganów z pamiątkami. Zacierają też ręce władze samorządowe, bo turyści muszą płacić opłaty klimatyczne które zasilają lokalne budżety.
Audio
  • Czy zlikwidować opłaty klimatyczne? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Tłumy w Zakopanem
Tłumy w Zakopanem Foto: Shutterstock/MrMR

Ale jak można pobierać opłaty za korzystanie z klimatu, kiedy to turyści powinni raczej dostawać odszkodowania za niszczenie ich zdrowia. Są także pierwsze sądowe wyroki w tej sprawie korzystne dla turystów, którzy nie chcieli opłat klimatycznych uiszczać. Do tego jak spojrzeć na mapę Polski, to nie ma na niej miejsc gdzie powietrze byłoby zdrowe i krystalicznie czyste. Zatem może sprawiedliwie byłoby opłaty zlikwidować?

– W rzeczywistości jest to opłata miejscowa i uzdrowiskowa. Miejscowa to jest rodzaj takiego podatku pobieranego od osób fizycznych, przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Chodzi o miejscowości, które posiadają korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe. Aby spełnić minimalne warunki klimatyczne, to taka miejscowość musi znajdować się na terenie strefy, na obszarze której zachowane są dopuszczalne poziomy różnych związków – zaznacza radca prawny Kamila Drzewicka.

– Zakopane już od dawna podkreśla, że zasady pobierania opłat klimatycznych są złe. Ta opłata jest pobierana nie tylko za klimat, ale również za wartości krajobrazowe. To służy temu, aby miasto mogło inwestować w te dwie kategorie. Strefa,w której znajduje się Zakopane, obejmuje pół województwa małopolskiego. To jest bez sensu – podkreśla prof. Marek Chmaj, pełnomocnik Zakopanego. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Kamila Drzewicka (radca prawny), prof. Marek Chmaj (prawnik, pełnomocnik Zakopanego), Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy), dr Tomasz Teluk (prezes Instytut Globalizacji), 
Data emisji: 7.02.2019
Godzina emisji: 
12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy natrętne nękanie dłużnika powinno być zagrożone więzieniem?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 13:00
Firmy windykacyjne sięgają po różne metody, by odzyskać dług. Natrętne telefony, odwiedzanie dłużnika w pracy i w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy miewam stany depresyjne?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:00
Życie w biegu, presja w pracy, codzienne kłopoty w domu. To wszystko powoduje, że jesteśmy coraz bardziej zestresowani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy program "Posiłek w szkole i w domu" ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 14:50
Minister rodziny Elżbieta Rafalska przedstawiła program "Posiłek w szkole i w domu". W ciągu pięciu lat ma kosztować 2,75 mld.
rozwiń zwiń