500+ na każde dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 13:00
500+ na każde dziecko – taką obietnicę złożył Jarosław Kaczyński w czasie konwencji PiS. Zmiany mają wejść w życie już od 1 lipca 2019.
Audio
  • 500+ na każde dziecko? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustarcyjne
zdjęcie ilustarcyjne Foto: Pixabay/Pezibear

Zdaniem wicepremier Beaty Szydło – program Rodzina 500 Plus to "największy i najważniejszy projekt, prawdziwy przełom kopernikański polskiej polityki prorodzinnej". Jak powiedziała, 500+ stał się "wspaniałym kołem zamachowym polskiej gospodarki". Czy na pewno?

– Takie pomysły miały wszystkie partie polityczne, bo zorientowały się, że ta idea przypadkowo zafunkcjonowała. Ten program udał się od strony pomocowej, a nie w kwestii poprawy dzietności. To pogram pomocy społecznej. Rozwinięcie go będzie niosło wszystkie wady, a nawet jeszcze więcej. Problemem jest płacenie ludziom, którzy mają doskonałą sytuacją materialną. Dawanie im na pierwsze dziecko po prostu mija się z celem – zaznacza ekonomista Andrzej Polaczkiewicz.

– Społeczeństwu jest potrzebne niezabieranie pieniędzy. Na początku trzeba je odebrać i ktoś musi za ten program zapłacić. To są tylko ci, którzy nie mają dzieci – zaznacza dr Artur Bartosewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. – Państwo niczego nie daje, to tylko my, czyli podatnicy, dajemy sobie nawzajem – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista), dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia "Damy Radę"), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 26.02.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy ustawę autorstwa Kukiz'15 należałoby przyjąć?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 13:15
Ugrupowanie Kukiz'15 przedstawiło w Sejmie ustawę mającą na celu wyeliminowanie z życia publicznego osób skazanych za przestępstwa korupcyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kanał przez mierzeję jest Polsce potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:00
Ruszyła inwestycja na Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy będzie miał 1,3 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Ma uniezależnić Polskę od Rosji i zapewnić swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zlikwidować obowiązkową matematykę na maturze?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 14:40
"Nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia" – tak zaczyna się raport NIK, która przyjrzała się obowiązkowej maturze z matematyki.
rozwiń zwiń