Czy w Polsce dostęp do legalnej aborcji jest ograniczany?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w Polsce dostęp do legalnej aborcji jest ograniczany?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sfam_photo/shutterstock.com

"W Polsce kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku przestępstwa seksualnego nie są w stanie dokonać zabiegu aborcji, który jest legalny w ramach polskiego prawa" – twierdzą przedstawicielki Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Posłuchaj

Czy dostęp do legalnej aborcji jest w Polsce utrudniony? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tymczasem Komitet Ministrów Rady Europy wypowiedział się na temat dostępu do badań prenatalnych i legalnej aborcji w Polsce. Komitet oczekuje wprowadzenia jasnych i skutecznych procedur, na przykład w formie wytycznych dla wszystkich szpitali.

– Legalnych aborcji w Polsce dokonuje się w tak ograniczonym zakresie, że można się pokusić o stwierdzenie, że są praktycznie niedostępne. Dodatkowo, są one uwarunkowane ekonomicznie i geograficznie – w niektórych regionach kraju nie ma do nich dostępu. W Polsce jest 9 milionów kobiet w wieku reprodukcyjnym. Oczywiście, nie każda z nich zachodzi w ciążę, nie każda chce ją przerwać, natomiast bardzo wiele z nich, które spełniają przesłanki do przerwania ciąży i chcą to zrobić w świetle prawa, nie mogą tak uczynić – mówi Kamila Ferenc z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

– W Polsce kompromis aborcyjny utrzymuje się już od 26 lat i mimo, że jest szeroko dyskutowany, nowelizacje, które się tam wkradły niewiele zmieniły. Wydaje mi się, że w sprawach dotyczących ciąży z gwałtu, taka sytuacja istnieje. Nie mam danych, ale chyba nikt ich nie ma. Co powinien zrobić rząd? Powinien się zastanowić nad tym, czy nie wyznaczyć określonych ośrodków, w których ta legalna aborcja byłaby dostępna i to powinno być dzisiaj clou działania Ministerstwa Zdrowia – komentuje eurodeputowany PiS dr Bolesław Piecha.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: Kamila Ferenc (prawnik, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), dr Bolesław Piecha (eurodeputowany PiS, były wiceminister zdrowia), dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), Mariusz Dzierżawski (Fundacja PRO - Prawo do życia), Beata Mirska-Piworowicz (prezes stowarzyszenia Damy Radę)
Data emisji: 19.03.2019 
Godzina emisji: 12.06

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane