Czy czuję się cenzurowany przez serwisy społecznościowe i portale?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:35
Podobno w internecie można znaleźć wszystko. To nieprawda, bo to platformy i serwisy internetowe decydują o tym, co zobaczymy w sieci i co będziemy mogli zamieścić.
Audio
  • Czy portale społecznościowe nas cenzurują? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/REDPIXEL.PL

Facebook, Google, Twitter podsuwają treści monitorując nasze zachowania, a z drugiej strony blokują konta i grupy dyskusyjne. Często ofiarami takich praktyk padają użytkownicy indywidualni, ruchy społeczne i firmy, które nie łamią prawa. 

Facebook 1200.jpg
Facebook to "neutralna platforma" czy agencja reklamowa?

Decyzje podejmowane są arbitralnie, a procedura odwołania nie działa. Wolność w internecie? Wolne żarty! Fundacja Panoptykon postanowiła pozwać Facebooka, w sprawie dotyczącej zablokowanych kont Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Organizacja od 10 lat prowadzi w Polsce edukację przestrzegając przed działaniem substancji psychoaktywnych i pomagając osobom uzależnionym. Zdaniem społeczników Facebook podważył reputację inicjatywy blokując jej konta. W przypadku Społecznej Inicjatywy Narkopolityki jak i w innych przypadkach blokowania kont, nie wiadomo co konkretnie nie spodobało się moderatorom. 

– Trzeba podkreślić, że Facebook był bardzo istotnym elementem działalności SIN. Jest ona skierowana do grupy ludzi młodych, którzy niekoniecznie korzystają z tradycyjnych środków masowego przekazu, za to są bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Są też badania pokazujące, że takie portale są skutecznym kanałem dotarcia z wiedzą na temat zdrowia publicznego do ludzi młodych – wyjaśnia Dorota Głowacka prawniczka fundacji Panoptykon. Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego podkreśliła, że wolność słowa, o którą w tej sprawie walczy fundacja, nie oznacza przyzwolenia na rozpowszechnianie treści nielegalnych. 

Facebook 1200 shutterstock.jpg
Czy media społecznościowe czeka rewolucja?

Jak mówił Jakub Turowski, odpowiedzialny za politykę publiczną Facebooka w Polsce i w krajach bałtyckich, portal ten jest miejscem pozwalającym użytkownikom dzielić się tym, co dla nich ważne. – Z tej perspektywy dajemy ludziom głos. Wolność słowa, w tym rozumieniu, jest absolutnie kluczowym elementem w naszej działalności. Równoległe zapewnienie bezpieczeństwa naszym użytkownikom jest tak samo ważne. Znalezienie równowagi jest nie lada wyzwaniem – dodaje gość audycji "Za, a nawet przeciw", jednocześnie zwracając uwagę, że od 2018 roku istnieją w Facebooku dwie ścieżki odwoławcze . 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Dorota Głowacka (prawniczka, fundacja Panoptykon), Łukasz Dec (serwis telko.in), Cyprian Gutkowski (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Jakub Turowski (odpowiedzialny za politykę publiczną Facebooka w Polsce i w krajach bałtyckich), Przemysław Pająk (redaktor naczelny portalu Spider's Web), Konstanty Młynarczyk (serwis informacyjny Chip)
Data emisji: 7.05.2019 
Godzina emisji: 12.07

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Facebook cenzuruje informacje? To biznes, a nie dbałość o użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 14:25
Użytkownicy największej globalnej sieci społecznościowej zgłaszali ostatnio informacje o blokadach i kasowaniu kont i profili o charakterze patriotycznym, prawicowym i katolickim. Facebook odpowiada: "to błąd systemu". Jak rzeczywiście działa mechanizm blokad giganta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook, Twitter i Google wiedzą o rosyjskiej propagandzie w kampaniach reklamowych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 08:30
Kierownictwo internetowych gigantów, takich jak Facebook, Twitter i Google, zdaje sobie sprawę, że płatne kampanie reklamowe na tych portalach są wykorzystywane propagandowo przez Rosjan. Takie deklaracje reprezentanci tych firm złożyli przed amerykańskim Kongresem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy inwigilacja i gromadzenie danych mi przeszkadza?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:00
Podczas przesłuchania w Kongresie na pytanie: "Czy można z Facebooka na zawsze usunąć dane?" Mark Zuckerberg odpowiedział: "Nie ma takiej możliwości".
rozwiń zwiń