X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
Audio
  • Czy podwyższanie akcyzy na papierosy to dobry pomysł? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Cronislaw/Shutterstock.com

W opublikowanym niedawno projekcie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa do 2022 roku został zapowiedziany wzrost akcyzy na papierosy o 3 proc. To oznacza, że cena paczki papierosów podskoczy o 70 gr. Pozornie niedużo, ale producenci są zdania, że to może wzmóc zainteresowanie szarą strefą. Nie brak opinii lekarzy, którzy uważają, że wzrost cen przyczynia się do zwalczania nałogu. W związku z tym…

– Założenia projektu są takie, że akcyza zostanie podniesiona. Nie nazwałabym tego wzrostem, a raczej regulacją stawek akcyzy, które dotyczą, między innymi, papierosów. Planowanym terminem przyjęcia nowych stawek jest styczeń 2020 roku. Rozumiem, że przemysł tytoniowy chciałby odłożenia, bądź też rozłożenia w czasie owej podwyżki, ale jest ona bardzo niewielka i, tak naprawdę, wynika z wyliczenia, które wzięło pod uwagę wskaźniki inflacji od ostatniej podwyżki – mówi Maria Rutka, dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego MF.

– Uprawa tytoniu ma się wciąż w Polsce nie najgorzej, choć pojawiają się problemy z opłacalnością. Niemniej, kilkanaście tysięcy gospodarstw wiejskich utrzymuje się właśnie z tego. Trzeba niestety przyznać, że podwyżki akcyzy mają wpływ na zapotrzebowanie na polski surowiec tytoniowy. Wiadomo, że jeżeli dochodzi do perturbacji w branży, cierpią na tym również plantatorzy – wyjaśnia Przemysław Noworyta

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Maria Rutka (dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów), Przemysław Noworyta (dyrektor biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu), Jacek Jassem (onkolog i nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Zbigniew Sobecki (ekspert w zespole ds. cła i akcyzy w KMPG), Stanisław Maćkowiak (prezes Federacji Pacjentów Polskich), Sławomir Siwy (przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy)
Data emisji: 6.06.2019 
Godzina emisji: 12.09

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy szpitale stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 13:30
Według Najwyższej Izby Kontroli bardzo wiele szpitali nie spełnia norm sanitarnych. Są województwa, w których nawet 70 procent placówek nie spełnia wymogów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wzrost cen odstraszy od kupowania legalnego alkoholu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 13:14
Od nowego roku wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol. Dodatkowo Ministerstwo Finansów opodatkuje również płyn do papierosów elektronicznych i same urządzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przekażę 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:10
Z danych resortu finansów wynika, że liczba podatników, którzy w 2018 dokonali przekazania jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wyniosła 14 milionów i 100 tysięcy.
rozwiń zwiń