Czy nasze sądownictwo zmienia się na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Prezesi sądów będą mogli ingerować w prowadzenie spraw i na przykład podejmować decyzję o umorzeniu.
Audio
  • Polskie sądownictwo – czy zmierza w dobrą stronę? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zolnierek

Poważne wątpliwości związane z nowym regulaminem ma Sąd Najwyższy. Spór o kształt naszego sądownictwa nie ustaje, a jednocześnie z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że trudno mówić o krótszym czasie rozpatrywania spraw.

– Regulamin nie wprowadza żadnych modyfikacji w zakresie przydzielania spraw sędziom i zasad decydujących o tym, w jaki sposób te sprawy będą prowadzone. Nie wpływa to na niezawisłość sędziowską, wskazuje tylko na to, że Prezes Sądu i Przewodniczący Wydziału mogą wydawać zarządzenia administracyjne. Przepis ten wprowadza możliwość uchylenia lub zmiany przez nich zarządzenia referenta tylko w kwestiach technicznych. Taka zmiana ma wydźwięk pozytywny np. w sytuacjach, gdy przyjeżdża ważny świadek z zagranicy, a sędzia jest nieobecny w pracy – tłumaczy doktor Małgorzata Makarska, sędzia Sądu Okręgowego w Siedlcach.

– Każdy sędzia powinien mieć pełną swobodę decyzyjną w ramach swojego referatu i jest to na pewno rozwiązanie dyskusyjne, które może sprawić kłopoty, chociażby w postępowaniach przez trybunałami narodowymi. Są orzeczenia Trybunału Strasburskiego, które mówią o tym, że niezależność sędzi orzekającego w sprawie polega m.in. na niepodleganiu hierarchii służbowej. Nie jest to wprost niekonstytucyjne, natomiast może rodzić problemy – ostrzega Dariusz Mazur, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Dr Małgorzata Makarska (sędzia Sądu Okręgowego w Siedlcach), Łukasz Gojke (Stowarzyszenie Patria Nostra), dr hab. Sławomir Steinborn (sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku), Dominik Owczarek (kierownik Programu Polityki Społecznej w Instytucie Spraw Publicznych), Dariusz Mazur (rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów "Themis")
Data emisji: 17.06.2019 
Godzina emisji: 12.07

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy 4 czerwca 1989 roku to dla mnie ważna historycznie data?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:13
4 czerwca 1989 roku, po rozmowach w Magdalence i po Okrągłym Stole, Polacy poszli do częściowo wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy propozycja rządu dla nauczycieli jest uczciwa?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 09:40
Do parlamentu trafił poselski projekt dotyczący zmian w Karcie Nauczyciela. Wprowadza przede wszystkim podwyżkę płac na poziomie 9,6 procent od września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy stres często dotyka mnie w pracy i w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:13
Według badania "Polacy a stres w pracy i w życiu", 80% zapytanych rodaków deklaruje, że doświadcza regularnie stresu w miejscu zatrudnienia.
rozwiń zwiń