X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy nasze sądownictwo zmienia się na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Prezesi sądów będą mogli ingerować w prowadzenie spraw i na przykład podejmować decyzję o umorzeniu.
Audio
  • Polskie sądownictwo – czy zmierza w dobrą stronę? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zolnierek

Poważne wątpliwości związane z nowym regulaminem ma Sąd Najwyższy. Spór o kształt naszego sądownictwa nie ustaje, a jednocześnie z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że trudno mówić o krótszym czasie rozpatrywania spraw.

– Regulamin nie wprowadza żadnych modyfikacji w zakresie przydzielania spraw sędziom i zasad decydujących o tym, w jaki sposób te sprawy będą prowadzone. Nie wpływa to na niezawisłość sędziowską, wskazuje tylko na to, że Prezes Sądu i Przewodniczący Wydziału mogą wydawać zarządzenia administracyjne. Przepis ten wprowadza możliwość uchylenia lub zmiany przez nich zarządzenia referenta tylko w kwestiach technicznych. Taka zmiana ma wydźwięk pozytywny np. w sytuacjach, gdy przyjeżdża ważny świadek z zagranicy, a sędzia jest nieobecny w pracy – tłumaczy doktor Małgorzata Makarska, sędzia Sądu Okręgowego w Siedlcach.

– Każdy sędzia powinien mieć pełną swobodę decyzyjną w ramach swojego referatu i jest to na pewno rozwiązanie dyskusyjne, które może sprawić kłopoty, chociażby w postępowaniach przez trybunałami narodowymi. Są orzeczenia Trybunału Strasburskiego, które mówią o tym, że niezależność sędzi orzekającego w sprawie polega m.in. na niepodleganiu hierarchii służbowej. Nie jest to wprost niekonstytucyjne, natomiast może rodzić problemy – ostrzega Dariusz Mazur, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Dr Małgorzata Makarska (sędzia Sądu Okręgowego w Siedlcach), Łukasz Gojke (Stowarzyszenie Patria Nostra), dr hab. Sławomir Steinborn (sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku), Dominik Owczarek (kierownik Programu Polityki Społecznej w Instytucie Spraw Publicznych), Dariusz Mazur (rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów "Themis")
Data emisji: 17.06.2019 
Godzina emisji: 12.07

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy 4 czerwca 1989 roku to dla mnie ważna historycznie data?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:13
4 czerwca 1989 roku, po rozmowach w Magdalence i po Okrągłym Stole, Polacy poszli do częściowo wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy propozycja rządu dla nauczycieli jest uczciwa?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 09:40
Do parlamentu trafił poselski projekt dotyczący zmian w Karcie Nauczyciela. Wprowadza przede wszystkim podwyżkę płac na poziomie 9,6 procent od września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy stres często dotyka mnie w pracy i w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:13
Według badania "Polacy a stres w pracy i w życiu", 80% zapytanych rodaków deklaruje, że doświadcza regularnie stresu w miejscu zatrudnienia.
rozwiń zwiń