Czy zacieśnianie współpracy z USA jest naszą racją stanu?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:00
Zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska zgłosiła chęć zakupu 32 samolotów F 35A. Wiadomo też, że nastąpi zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w Polsce o minimum tysiąc żołnierzy.
Audio
  • Jakie ustalenia zakończyły wizytę prezydenta Dudy w USA? (Trójka/Za, a nawet przeciw)
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przed Białym Domem
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przed Białym DomemFoto: PAP/Radek Pietruszka

Będziemy również kupować więcej gazu LNG od Amerykanów, stosowne umowy już podpisano. Będziemy również rozmawiać o kupnie technologii potrzebnej do zbudowania elektrowni atomowej.

– W mojej ocenie jest to dobry pomysł – odpowiada były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Roman Polko zapytany o zasadność zakupu samolotów F 35A – Trzeba patrzeć w przyszłość. Armia to nie tylko samoloty, ale poprzez zakup nowoczesnych technologii będziemy musieli modernizować cały system, aby sprostał wyzwaniom, które przed nami stoją. Mówiąc o rozwoju uzbrojenia wojska, trzeba patrzeć na całość. Postawienie na jeden element, a zaniedbanie drugiego prowadzi do klęski na wypadek konfliktu. Obrona powietrzna jest potrzebna – dodaje.

– Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest współpracą strategiczną. Każdy rząd Polski po 1989 roku orientował się w kierunku wzmocnienia tego partnerswa. Te relacje nie tylko na szczeblu politycznym, ale także i miliarnym są priorytetem nie tylko polityki zagranicznej, ale także polityki bezpieczeństwa oraz polityki obronnej. Zacieśnianie tych relacji jest w kontekscie calej koncepcji polityki zagranicznej bardzo istotne. Niemniej te relacje w dalszym ciagu są jednostronne i Polska plasuje się w pozycji petenta. W dalszym ciągu nie jest na tyle prestiżowym partnerem dla Stanów Zjednoczonych, żeby zaowocowało to wzmocnioną współpracą handlową. Polska nie jest bowiem gospodarczo obecna w USA. – twierdzi dr hab. Aleksandra Gasztold, adiunkt w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili również Trójkowi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
ProwadziKuba Strzyczkowski 
Gościegen. Roman Polko (były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, doktor nauk wojskowych), Stanisław Drosio (prezes zarządu stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl), Olgierd Annusewicz (Ośrodek Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego), Krzysztof Przepiórka (żołnierz sił specjalnych, współtwórca jednostki GROM), dr Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, dr hab. Aleksandra Gasztold (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie)
Data emisji: 18.06.2019
Godzina emisji: 12.07

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy 4 czerwca 1989 roku to dla mnie ważna historycznie data?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:13
4 czerwca 1989 roku, po rozmowach w Magdalence i po Okrągłym Stole, Polacy poszli do częściowo wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy propozycja rządu dla nauczycieli jest uczciwa?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 09:40
Do parlamentu trafił poselski projekt dotyczący zmian w Karcie Nauczyciela. Wprowadza przede wszystkim podwyżkę płac na poziomie 9,6 procent od września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy stres często dotyka mnie w pracy i w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:13
Według badania "Polacy a stres w pracy i w życiu", 80% zapytanych rodaków deklaruje, że doświadcza regularnie stresu w miejscu zatrudnienia.
rozwiń zwiń