X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:12
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
Audio
  • Jak poradzić sobie z dużą ilością plastikowych opakowań? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Teerasak Ladnongkhun

Daleko nam do takiego wyniku. Butelkomat w Krakowie działała raptem dwa miesiące, bo skończyły się monety, a obsługa była kłopotliwa. Nie mamy pomysłu na skuteczne odzyskiwanie butelek plastikowych, a co roku na rynek trafiają ich miliony. Ciekawe, ale warto pamiętać, że w PRL-u system kaucyjny działał całkiem sprawnie.

– Nie ma zakazu stosowania plastikowych butelek na napoje, ale oczywiście zachęcamy producentów do tego, żeby przeanalizowali możliwości stosowania materiałów bardziej przyjaznych w recyklingu – mówi Magdalena Gosk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.

– Myślę, że plastikowe butelki nie stanowią największego problemu w tej wielkiej górze plastiku, która zasypuje Europę i świat. Oczywiście wprowadzanie kaucji czy butelkomatów ma dobre działanie edukacyjne. Pozwala też wydobyć znacznie większą ilość czystego surowca, bo odpad nie znajdzie się w górze różnego rodzaju tworzyw – zaznacza Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
GościeMagdalena Gosk (dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Ministerstwo Środowiska), Tomasz Uciński (prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami), Areta Szpura (autorka książki "Jak uratować świat?"), Wacław Wasiak (dyrektor Polskiej Izby Opakowań), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl), Andrzej Faliński (prezes Forum Dialogu Społecznego)
Data emisji26.06.2019
Godzina emisji12.06

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Dobrowolna składka zdrowotna za wyższy standard?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:00
Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia nie ma wątpliwości. Systemowi opieki zdrowotnej mogą pomóc dodatkowe pieniądze. Można podnieść składkę zdrowotną wszystkim, ale na razie o takiej podwyżce nie ma mowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy działanie firm pożyczkowych wymaga uregulowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:15
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy antylichwiarskiej. Zakłada ona karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto oferuje pożyczki lichwiarskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy osoby bezdzietne powinny płacić wyższe podatki?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 13:13
W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23 roku życia płacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. We Francji na rozliczeniach podatkowych zyskują duże rodziny, zatem w przeliczeniu osoby samotne płaca wyższe podatki.
rozwiń zwiń