X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy emeryci powinni mieć prawo do swobodnego zarabiania?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 13:00
Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, każdego miesiąca około pięciu tysięcy emerytów ma zawieszone świadczenie. Powód? Dorabiają i zarabiają za dużo!
Audio
  • Czy emeryci nie powinni dodatkowo zarabiać? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ Proxima Studio

shutterstock_lekarz skarbonka oszczedzanie 1200.jpg
Dobrowolna składka zdrowotna za wyższy standard?

Czyż to nie absurd? Zwłaszcza, że od emerytur i zarobków płacą podatki. Zgodnie z przepisami, jeśli dodatkowe wynagrodzenie przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wypłacana emerytura jest zmniejszana lub zawieszana. Wprawdzie, jeśli emeryt przestaje zarabiać, emerytura znów wpływa na jego konto, ale zasada jest co najmniej dyskusyjna.

– Jeśli skończyliśmy ten powszechny wiek emerytalny, to limity dorabiania nas nie obowiązują. One obowiązują tylko wcześniejszych emerytów np. osoby na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym czy rencistów – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Tych, którzy dorabiają, jest około 700 tysięcy osób. Tylko jeden procent przekracza progi – dodaje. 

– To głęboko niesprawiedliwe i niemoralne prawo – podkreśla dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. – Przy niewielkich świadczeniach, karze się obywatela za podjęcie dodatkowej aktywności. Jeśli mówi się, że prawo do emerytury wynika z płacenia tzw. składki, to nie powinno być niczym innym ograniczane – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
GościeWojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytów i Rencistów), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) Roman Przasnynski (analityk rynków finansowych), 
Data emisji3.09.2019
Godzina emisji12.06

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:12
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy klimat dla małych i średnich przedsiębiorców poprawia się?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 15:58
Minął rok od kiedy na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców został powołany Adam Abramowicz. Jak to zwykle bywa, jedni chwalą rzecznika, inni po roku pracy czują niedosyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy droga przez Mazury jest nam potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 13:00
Właśnie rozpoczął się przetarg na budowę kolejnego odcinka drogi biegnącej przez Mazury, której przebieg oraz potrzeba budowy budzą spore kontrowersje.
rozwiń zwiń