Czy upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 13:00
Coraz więcej osób prywatnych decyduje się na bankructwo, traktując je jako sposób na pozbycie się długów i szansę na nowe życie bez nich.
Audio
  • Czy warto ogłosić upadłość konsumencką? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pormezz

W pierwszym półroczu tego roku sądy ogłosiły 3,7 tysiąca upadłości konsumenckich – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

– Ogłoszenie upadłości nie oznacza zwolnienia ze spłaty długów – podkreśla Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów – Ta spłata długów następuje, aczkolwiek nie całkowicie, bo sąd umarza ich część. Biorąc pod uwagę, że upadłość konsumencką można ogłosić tylko wtedy, kiedy wartość majątku jest nie niższa niż wartość zobowiązań, to jest rozwiązanie, które wierzycielowi powinno pozwolić na zaspokojenie, chociaż części roszczeń, a dłużnikowi na stanięcie na nogi i rozpoczęcie życia na nowo. Natomiast gdyby skala tego ulegałby zwiększeniu, to nie byłoby dobre zjawisko – ocenia gość "Za, a nawet przeciw".

– Ludzie wielokrotnie, zresztą nie z własnej winy, popadają w tzw. spiralę długów. W którymś momencie życie i matematyka mówią "stop", a oni zostają z długiem. Windykacja i komornik zabierają tyle, ile pozwala im ustawa, niemniej nie ma z tego wyjścia, ponieważ pieniądze zabierane pożyczkobiorcy nie pozwalają nawet na obsługę odsetek, więc ten kapitał permanentnie rośnie. Są osoby nękane przez windykatorów, które popadają w depresję, załamują się. Kiedy przychodzą do mnie, mówię im, że jedynym wyjściem jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką osoby fizycznej – mówi Roman Sklepowicz ze Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez System Bankowy i Prawny.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Radosław Cieciórski (Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami), prof. Janusz Czapiński (psycholog społeczny), Konrad Forysiak (kancelaria Zimmerman i Wspólnicy), Andrzej Kulik (rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów), Andrzej Roter (prezes Zarządu w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych), Roman Sklepowicz (Stowarzyszenie Pokrzywdzonych przez System Bankowy i Prawny)
Data emisji12.09.2019
Godzina emisji12.08

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy rynek pożyczek należy uregulować?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:10
Zdaniem Ministerstwa Finansów firmy pożyczkowe, udzielające tzw. chwilówek, działają bez ograniczeń. Zła sytuacja finansowa pożyczkobiorców często nie jest przeszkodą do udzielenia pożyczki, a realne roczne oprocentowanie bywa kosmiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrowolna składka ZUS dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 13:00
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz przedstawił projekt ustawy zakładającej dobrowolność płacenia składek ZUS przez przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przyszłość dla prowadzących działalność jawi się optymistycznie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:00
Jak wynika z badań Instytutu IBRIS, koszty pracy i wysokie podatki to najważniejsze przeszkody w prowadzeniu firmy.
rozwiń zwiń