Czy banki powinny odpowiadać za kredyty frankowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:13
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie państwa Dziubaków, którzy zawarli umowę na kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. 
Audio
  • Co mogą wywalczyć "frankowicze"? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, marekusz

Zdaniem powodów taki mechanizm jest niezgodny z prawem, ponieważ bank jednostronnie określa kurs franka. Ten wyrok może być kluczowy dla wielu Polaków spłacających kredyty w szwajcarskiej walucie.

– Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców. Mając na uwadze treść pisemną tego wyroku, trzeba powiedzieć, że TSUE przede wszystkim idzie w nieważność umowy – wyjaśnia mecenas Barbara Garlacz. – Jeśli usunięcie postanowień nieuczciwych prowadzi do zmiany głównego przedmiotu umowy, to dyrektywa nie sprzeciwia się temu, aby taką umowę unieważnić, bo nie na to obydwie strony się umawiały – dodaje. 

– Do tej pory szacowano, że około 2 procent "frankowiczów" zdecydowało się wejść na drogę sądową. W porównaniu z 400 tysiącami udzielonych kredytów to niewiele. Wiele jednak może się stać. To ogromne wyzwanie dla sądów – mówi ekonomista prof. Dariusz Filar. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: mec. Barbara Garlacz (Kancelaria Garlacz), prof. Dariusz Filar (ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej), mec. Jędrzej Jachira (kancelaria prawna Adam Sobota), prof. Witold Orłowski (Akademia Finansów i Biznesu – Vistula), Krzysztof Pietraszkiewicz (prezes Związku Banków Polskich), Arkadiusz Szcześniak (Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu)
Data emisji: 3.10.2019
Godzina emisji12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy przyszły rząd powinien spełnić postulaty lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 13:12
Około 30 tys. osób podpisało się pod manifestem "Polska to chory kraj". Akcję prowadzoną przez Okręgową Izbę Lekarską poparły pozostałe Izby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rodzina wymaga specjalnej opieki państwa?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:13
Nie ma partii politycznej, która tuż przed wyborami nie mówiłaby o rodzinie. Politycy chcą wspierać rodzinę, walczyć o jej prawa, a także chronić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 13:10
Prowadzący hulajnogi elektryczne wciąż traktowani są jak piesi, a zatem mają prawo do poruszania się po chodnikach. Wypadków z udziałem hulajnóg jest coraz więcej.
rozwiń zwiń