Czy w szkołach jest miejsce na Tęczowy Piątek?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:00
Jak co roku, Kampania Przeciw Homofobii zaprasza szkoły do udziału w akcji Tęczowy Piątek.
Audio
  • Czy szkoły powinny obchodzić Tęczowy Piątek? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrzej Rostek

Można wywiesić tęczowe flagi, można – jak zachęcają organizatorzy – zorganizować dyskusję o problemach mniejszości seksualnej. Nie brak głosów, że oto "tęczowa zaraza chce wrócić do szkół" i że trzeba chronić dzieci przed "tęczową ekspansją" i wulgarną edukacją seksualną.

– Tęczowy Piątek jest ważny dlatego, że chodzi w nim o okazanie wsparcia dla młodzieży, która na co dzień w szkole jest nękana i nie znajduje tego wsparcia ani wśród nauczycieli ani wśród swoich rówieśników. Formuła Tęczowego Piątku zakłada, że jest to święto, w którym udział może wziąć każda szkoła, każdy uczeń, każdy dyrektor. Jeżeli jest to święto, to forma takiej działalności jest wyłącznie decyzją danej społeczności. To mogą być najprostsze rzeczy – wyrażenie solidarności z uczniami LGBT poprzez przypięcie sobie tęczowej przypinki, założenie tęczowych skarpetek, zrobienie gazetki szkolnej. Nauczyciele, jeżeli chcą, mogą włączyć do zajęć treści o tematyce antydyskryminacyjnej. To jest zgodne z prawem oświatowym – wyjaśnia Karolina Gierdal, adwokat i członkini grupy prawnej Kampania Przeciw Homofobii.

– Tęczowy Piątek to akcja, która ma charakter bardzo wyraźnie ideologiczny, która kwestionuje podstawy polskiego prawa rodzinnego zapisanego w naszej konstytucji. Jej organizatorzy twierdzą, że lekcje wiedzy o społeczeństwie, które odwołują się do polskiej konstytucji, szacunku dla drugiego człowieka i uszanowania dla jego godności, nie spełniają swojej funkcji. Wystarczy przejrzeć materiały ze strony internetowej organizatorów Tęczowego Piątku, żeby zobaczyć, że mamy tam do czynienia przede wszystkim z ideologią, którą najłatwiej jest promować, odwołując się do powszechnie akceptowanych haseł – twierdzi Tymoteusz Zych, wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury prawnej Ordo Iuris.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Karolina Gierdal (adwokat, Kampania Przeciw Homofobii), Iga Kaźmierczak (Fundacja Przestrzeń Dla Edukacji), Alina Kozińska-Bałdyga (Federacja Inicjatyw Oświatowych), Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika), dr Tymoteusz Zych (wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury prawnej Ordo Iuris)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji12.07

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy tęczowa aureola Matki Boskiej oburza mnie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 13:30
Policja zatrzymała podejrzaną w sprawie dotyczącej kolportowania w Płocku plakatów z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zdecydowałbym się na edukację domową?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:00
Domowe nauczanie w Polsce jest możliwe od 1991 roku. Prawo oświatowe pozwala na uczenie dziecka w domu, za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiana Kodeksu karnego ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 13:13
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji kodeksu karnego. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji "Pro-Prawo do Życia".
rozwiń zwiń