Czy ustawę o ochronie zwierząt należy znowelizować?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 13:00
Niedawno cały świat dowiedział się, co dzieje się w niemieckim laboratorium Farmakologii i Toksykologii w Hamburgu, gdzie dręczone są zwierzęta.
Audio
  • Czy ustawa o ochronie zwierząt powinna zostać znowelizowana? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Motortion Films

Największe firmy kosmetyczne są odpowiedzialne za to bestialstwo. Informacje wywołały protesty w wielu miejscach w Europie, również w Warszawie. Powrócił jednocześnie temat naszej ustawy o ochronie zwierząt. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało m.in. zakaz hodowli zwierząt na futerka czy zakaz wykorzystywania ich w cyrkach. Na obietnicach się jednak skończyło.

Czy ustawę o ochronie zwierząt należy znowelizować?

– Badania na zwierzętach wszelkiego typu wiążą z niesamowitym okrucieństwem. Nie mam tu na myśli badań żywnościowych czy związanych z ich behawioryzmem. Badania na zwierzętach, tam, gdzie jest to możliwe, powinny zostać zupełnie zabronione. Są różne inne możliwości zastąpienia tego typu działań i cały nowoczesny świat opierający się na wiedzy od nich odchodzi. Jest obszar, w którym da się to mocno ograniczyć, więc w następnej kadencji, która już się zbliża, uda nam się zabrać głos – zapowiada Grzegorz Puda, poseł na sejm IX kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister inwestycji i rozwoju oraz członek Parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt.

– W Polsce oczywiście są przepisy, które dosyć ściśle regulują wykorzystywanie zwierząt w eksperymentach, ale z kontrolowaniem tego jest ogromny problem. To wynika z tego, że większość kontroli jest zapowiadanych, a nawet jeżeli nie są zapowiadane, to ciężko spodziewać się, by ktoś stosował przemoc wobec zwierząt przy kontrolerze. To kwestia czasu, kiedy ustawowy zakaz wykorzystywania zwierząt do eksperymentów zostanie wprowadzony. Kilka lat temu został wprowadzony zakaz sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach na terenie Unii Europejskiej. To spotkało się z ogromnym sprzeciwem firm, które twierdziły, że rynek się załamie i upadnie. Okazało się, że nie zmieniło się nic. Są alternatywne metody testowania kosmetyków. Przed nami kolejne kroki – chemia domowa, a później leki – mówi Cezary Wyszyński, prezes fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Zbigniew Ajchler (poseł Platformy Obywatelskiej, przedsiębiorca rolny), Andrzej Elżanowski (zoolog i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Etycznego), Anna Jerzyńska (stowarzyszenie "Otwarte Klatki"), Dariusz Krajewski (manager pracujący w cyrku), Grzegorz Puda (poseł na sejm IX kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości, członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, wiceminister inwestycji i rozwoju), Cezary Wyszyński (prezes fundacji "Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!")
Data emisji: 28.10.2019
Godzina emisji12.08

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy jawność majątku powinna dotyczyć również żony i dzieci polityka?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:00
Ustawa w sprawie jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych, której projekt powstał w kancelarii premiera, została uchwalona przez Sejm 11 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w szkołach jest miejsce na Tęczowy Piątek?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:00
Jak co roku, Kampania Przeciw Homofobii zaprasza szkoły do udziału w akcji Tęczowy Piątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy segreguję śmieci w pięciu frakcjach?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 13:00
66 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Ale tylko połowa z nas uważa, ze segregowanie ma sens.
rozwiń zwiń