X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łuk triumfalny w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:00
W przyszłym roku czeka nas setna rocznica Bitwy Warszawskiej.
Audio
  • Czy w Warszawie powinien powstać łuk triumfalny? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Wizualizacja łuku triumfalnego autorstwa architekta Marka Skrzyńskiego
Wizualizacja łuku triumfalnego autorstwa architekta Marka SkrzyńskiegoFoto: luktriumfalny1920.pl/mat. prom.

Od dłuższego czasu trwają dyskusje gdzie i jak upamiętnić tę bitwę. Pod auspicjami Ministerstwa Obrony Narodowej trwają prace nad muzeum i amfiteatrem w Ossowie. Towarzystwo Patriotyczne od dawna zbiera pieniądze na łuk triumfalny, który miałby stanąć w nurcie Wisły. Na tę lokalizację i formę nie ma zgody Rady Warszawy, która chce bitwę upamiętnić inaczej.

– Aktualny projekt muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie różni się od początkowego tym, że jest skromniejszy w swoich wymiarach. Maszty Stulecia miały mieć 100m, będą miały 70m, co i tak oznacza, że będą to najwyższe maszty flagowe w Polsce. Będą one flankować, wyznaczać przestrzeń pola bitwy. Wzgórze ma 17m i zmniejszyliśmy muzeum prawie o połowę, dzięki czemu cały projekt może zmieścić się w sumie 100 milionów zł. W odróżnieniu od różnych pomysłów warszawskich, tu mamy do czynienia z czymś, co jest inicjatywą samorządową, która od kilkunastu lat ma miejsce na polach ossowskich. Tam się zbiera w rocznicę tego przełomowego momentu bitwy 12 tys. ludzi – mówi Czesław Bielecki, architekt.

– Jeśli chodzi o łuk triumfalny, to jestem przeciw. Jako pragmatyk, były samorządowiec, chciałbym podkreślić pewne kwestie, z którymi się utożsamiam i zgadzam, i które są w toku. Formalnie, podjęto w tej sprawie dwa akty prawne i to przez podmiot w szczególności do tego uprawniony. Od prawie 30 lat w ustawie o ustroju samorządu gminnego, właściwość w lokalizowaniu pomników ma rada gminy, czyli w tym wypadku rada m. st. Warszawy. W związku z tym, rada Warszawy przyjęła w listopadzie 2017 roku najpierw wstępne stanowisko o konieczności realizacji takiego pomnika i już wtedy wskazała, że powinien być on zrealizowany na Placu na Rozdrożu. W lipcu tego roku wyraźnie zostało powiedziane, że ta forma powinna zostać określona w trybie konkursu – stwierdza architekt Grzegorz Buczek.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Czesław Bielecki (architekt, publicysta, polityk, działacz opozycji w PRL, poseł na Sejm III kadencji, Kawaler Orderu Orła Białego), Jan Pietrzak (satyryk, aktor, autor i wykonawca licznych piosenek, twórca Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu Pod Egidą, felietonista "Tygodnika Solidarność" i "Gazety Polskiej", prezes fundacji Towarzystwo Patriotyczne), Joanna Senyszyn (ekonomistka, wykładowczyni akademicka, polityk, publicystka i działaczka społeczna), Grzegorz Buczek (architekt, urbanista, działacz samorządowy), Marcin Wojtowicz (Miasto Jest Nasze), Radosław Fogiel (polityk i samorządowiec, członek Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 27.11.2019
Godzina emisji12.06

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy powinniśmy otworzyć rynek pracy dla lekarzy z za granicy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 13:00
Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że od 2005 roku na pracę za granicą zdecydowało się blisko 15 tysięcy lekarzy. Wedle szacunków w Polsce brakuje około 68 tysięcy lekarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:00
Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – ogłosił, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy powstanie nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni jądrowej.
rozwiń zwiń