Czy rolnik powinien mieć prawo do polowań na swojej ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 13:00
Wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do Wielkopolski. To fatalna wiadomość, ponieważ Wielkopolska to największy producent wieprzowiny w Polsce.
Audio
  • Czy rolnik powinien decydować o losie zwierząt na swojej ziemi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/ Kristian Bell

Jeśli ASF dociera do gospodarstwa – utylizacji poddawane są wszystkie świnie. Tymczasem w Warszawie pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego protestują rolnicy z AgroUnii. Uważają, że Państwo nie panuje nad rosnącą populacją dzików i domaga się zmian.

– Mam nadzieję, że działania, które obecnie podejmujemy, zatrzymają na dobre rozprzestrzenianie się ASF. Choroba występuje w kraju od 2014 roku. Na wschodzie Polski to zagrożenie jest zregionalizowane – mówi dr Mirosław Welz, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. – Na zakażenie wirusem są wrażliwe świnie i dziki. Trzeba podkreślić, że dla człowieka nie jest on groźny – dodaje. 

– Domagamy się zmian w prawie łowieckim, bo jest ono po prostu nieskuteczne. Największą cenę płacą za to rolnicy. Zwierzyna, która chodzi po polach i lasach, jest własnością Skarbu Państwa. Ona bardzo często tworzy szkody łowieckie – zaznacza lider AGROunii Michał Kołodziejczak. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Mirosław Welz (Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii), Michał Kołodziejczak (lider AGROunii) Marek Pudełko (Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego), Dorota Niedziela (posłanka, Platforma Obywatelska, wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Sławomir Izdebski (przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych), Aleksander Dargiewicz (Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej), 
Data emisji: 11.12.2019
Godzina emisji12.08

kw/kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Zakaz palenia węglem?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:00
Przed nami sezon grzewczy i zapewne wielokrotnie usłyszymy o smogu w miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:00
Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – ogłosił, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy powstanie nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni jądrowej.
rozwiń zwiń