X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy prawo budowlane jest u nas lekceważone?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 13:00
Trwa śledztwo po tragedii, do której doszło w Bukowinie Tatrzańskiej. Wszystko wskazuje na to, że budynek, z którego zerwał się dach, był postawiony niezgodnie z prawem.
Audio
  • Czy w Polsce lekceważy się prawo budowlane? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Specjaliści są zdania, że mamy duży problem z samowolami budowlanymi. Sytuację ma opanować nowe prawo. W parlamencie dobiegają końca prace nad nowelizacją prawa budowlanego. Wszystkie nielegalne budynki, których właściciele będą starać się o abolicję, będą musiały bezwzględnie uzyskać ekspertyzę techniczną.

Czy prawo budowlane jest u nas lekceważone?

– Prawo budowlane, tak jak inne segmenty prawa, jest nieprzestrzegane. Taka jest natura życia społecznego. Rolą państwa i osobnych organów jest egzekwowanie tego prawa i skuteczne doprowadzanie do jego lepszego stanu, zwłaszcza w sferze budownictwa, gdzie chodzi o życie i bezpieczeństwo innych ludzi. Egzekwowanie tego prawa i stosowanie tych rygorów dla obiektów, które są nielegalne, na pewno zostawiają wiele do życzenia. Będą podejmowane działania, aby system nadzoru budowlanego usprawnić, dać nowe środki – mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

– Inspekcja Nadzoru Budowlanego jest bardzo niedoszacowana. Pracuje tam prawie 2200 osób w skali całego kraju, a z grubsza połowa z nich dostaje płacę minimalną. To jest nie do przyjęcia, kiedy oczekuje sie od nich specjalistycznej wiedzy. Mamy ogromny problem ze znalezieniem ludzi, którzy chcą pracować w tej administracji. Kwota 40-50 mln znakomicie pomogłaby w tym, by inspekcja nadzoru budowlanego mogła zacząć funkcjonować, a nie wymierać – argumentuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Gut-Mostowy (sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju), Konrad Młynkiewicz (radca prawny, Kancelaria "Sadkowski i Wspólnicy), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), Roman Nowicki (Polski Kongres Budownictwa), Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych), Marek Wójcik (Związek Miast Polskich)
Godzina emisji12.07
Data emisji: 13.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy samorządy powinny być karane za opieszałość przy wymianie kotłów?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:13
W całej Polsce musimy wymienić 3 miliony starych węglowych pieców. Według raportów Polskiego Alarmu Smogowego wymiana przebiega bardzo wolno i w tym tempie trwać będzie kilkadziesiąt lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zaostrzanie kar dla pijanych kierowców ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:00
Komenda Główna Policji ogłosiła raport dotyczący zatrzymanych kierowców będących pod wpływem alkoholu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury bez podatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:00
Blisko 80 procent Polaków chce, żeby posłowie porozumieli się i przyjęli ustawę zwalniającą emerytów z opodatkowania ich świadczeń.
rozwiń zwiń