Czy z niepokojem myślę o epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 13:00
Przybywa państw w Europie, w których odkryto przypadki koronawirusa.
Audio
  • Czy boję się epidemii koronawirusa w Polsce? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/praszkiewicz

To Niemcy, Francja, Finlandia, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Włoski rząd wprowadził zakaz wstępu do kilkunastu gmin, w Lombardii i Wenecji Euganejskiej. Zamknięte są szkoły, uczelnie, obiekty sportowe. Odwołano imprezy, zawieszono rozgrywki w piłkarskiej serii A. Eksperci zauważają, że epidemia już odbija się na gospodarkach państw unii, choć Europejski Bank Centralny przewiduje wzrost po uspokojeniu sytuacji. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi i wojewodami w celu omówienia ewentualnych działań w Polsce.

Czy z niepokojem myślę o epidemii?

– Zgodnie z tym, co powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, koronawirusa należy się prędzej czy później spodziewać. W zglobalizowanym świecie, przy tej ilości lotów pomiędzy poszczególnymi państwami, gdzie przynajmniej osiem lotów dziennie odbywa się na Lotnisku Chopina czy na lotnisku w Modlinie, musimy liczyć się z tym, że "pacjent zero" do nas dotrze – mówi rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz – To nie jest kwestia strachu, tylko przygotowania polskich służb do spotkania z koronawirusem, a te, zgodnie z zapowiedziami, są na to przygotowane – dodaje.

– Noszenie maseczek ochronnych ma sens, na pewno zmniejsza ryzyko, ale przede wszystkim maseczki powinny nosić osoby, które mają cechy infekcji, bo kiedy kaszlą czy kichają, nie rozprzestrzeniają kropelek, tylko ograniczają obszar przeniesienia. Maseczka zabezpiecza usta i nos, ale do ochrony są jeszcze spojówki, one też stanowią błony śluzowe i wrota infekcji. Grypa powoduje tak ogromna zachorowalność i śmiertelność z racji masowego występowania. Jeżeli w Polsce mamy do czynienia z 4-5 mln zachorowań na grypę, to nawet niewielki odsetek powikłań przekłada się na znaczną liczbę zachorowań – informuje dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia), prof. Robert Flisiak (prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych), Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia w Rzymie), dr hab. n. med. Ernest Kuchar (specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym), Witold Michałek (Federacja Pacjentów Polskich), prof. Miłosz Parczewski (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), Piotr Rudzki (rzecznik prasowy Lotniska Chopina)
Godzina emisji12.07
Data emisji: 25.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Koronawirus w Chinach. Czy mamy powody do niepokoju?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:00
Koronawirus o oznaczeniu 2019-nCOV pojawił się w grudniu w Chinach. Epidemia wybuchła w 11 milionowym mieście Wuhan. Władze Chin informują o ponad dwóch tysiącach zarażonych, ale nieoficjalnie mówi się o ponad 90 tysiącach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za niewykorzystaną wizytę lekarską?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:00
To duży problem. Wielu pacjentów umawia się na wizytę u lekarza-specjalisty, a potem nie przychodzi na spotkanie i nie odwołuje go.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto brać L4 z powodu przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 13:00
Lekarze zwracają uwagę, że w lutym najczęściej chorujemy na infekcje górnych dróg oddechowych.
rozwiń zwiń