Czy pandemia może zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 13:00
Nie wiemy, jak ostatecznie pandemia wpłynie na gospodarkę. Jedno jest pewne: czeka nas silne spowolnienie. W Ministerstwie Rozwoju powstaje właśnie projekt specustawy gospodarczej. 
Audio
  • Jaki będzie wpływ koronawirusa na polską gospodarkę (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 (zdj. ilustracyjne)
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 (zdj. ilustracyjne)Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Specjalny pakiet ma pomóc firmom w przetrwaniu pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość odroczenia, a nawet umorzenia składek ZUS. Procedura ma być bezpłatna. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego ma ułatwić dostęp do niskooprocentowanych kredytów obrotowych.

Czy pandemia może zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa?

 Mamy nadzwyczajny tryb funkcjonowania kraju. Rząd robi wszystko, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale również zabezpieczyć interes wszystkich grup społecznych i branż, które będą potencjalnie dotknięte kryzysem  mówi wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk i dodaje, że szczegóły projektu specustawy poznamy na początku przyszłego tygodnia, ponieważ trwają prace legislacyjne, które obejmują kilkanaście branż gospodarki.

Marek Lachowicz, główny analityk Instytut Jagiellońskiego, podkreśla z kolei, że założenie dot. wzrostu PKB na poziomie 3,7 proc. jest "nadmiernie optymistyczne".  Wszystko zależy od tego, jaka będzie reakcja na epidemię i reakcja rządu, który powinien uspokoić panikę, jaka zaczyna nam się wylewać na ulice  mówi ekonomista i ocenia, że odbicie ekonomiczne po kryzysie może być pozytywne.  Kryzysy działają jak zimny prysznic, ludzie po takich okresach są bardziej aktywni i chętni, żeby odrobić straty  zaznacza gość Trójki.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Olga Ewa Semeniuk (wiceminister rozwoju), Marek Lachowicz (główny analityk Instytut Jagiellońskiego), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Dariusz Duma (Family Business Network), prof. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji12.08

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy znam swoje prawa pracownicze w czasach epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:00
Jak epidemia koronawirusa może wpłynąć na wykonywanie przez nas pracy? Art. 210 Kodeksu Pracy pozwala powstrzymać się od pracy w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i opuścić miejsce pracy po powiadomieniu przełożonego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka w obliczu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 23:59
Skutki zagrożenia koronawirusem są coraz bardziej widoczne każdego dnia. Znane są nam dane medyczne, a także ekonomiczne, gospodarcze i finansowe pandemii w Polsce i na świecie – oczy wszystkich ekonomistów są zwrócone ku cenom produktów, indeksom giełdowym, programom wsparcia finansowego i pomocy oraz prognozom ekonomicznym.
rozwiń zwiń