Religia w szkole - za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 14:43
- Religia powinna być wyprowadzona ze szkół. Jej miejsce jest w sercach ludzi i w miejscach kultu - twierdzi poseł Tomasz Kamiński, wiceprzewodniczący Klubu SLD.
Audio

Dzisiejsza dyskusja została wywołana "projektem świeckiego państwa", który przygotowuje SLD. Jednym z aspektów tego dokumentu jest rezygnacja z lekcji religii w szkołach. 

Poseł Kamiński przyznał, że religia powinna być nauczana, ale w salce w domu katechetycznym. Dodał, że są jeszcze dwa inne argumenty za takim postawieniem sprawy. Po pierwsze motyw finansowy. Jak twierdzi poseł SLD, etaty osób nauczających religii w szkołach to 500 mln zł rocznie. Drugim powód by przenieść naukę religii do budynków kościelnych, to - według Kamińskiego - prawa obywatela. Ich przestrzeganie nakazuje uznać, że nie wszyscy uczniowie są ludźmi wierzącymi, a szkoła jest przecież dla wszystkich.

W tym roku mija 20 lat od wprowadzenia religii do polskich szkół. Jakie są tej decyzji pozytywne skutki i jakie zrodziły się trudności? Czy religia jako przedmiot powinna wliczać się do średniej ocen i widnieć na świadectwach?

Posłuchaj co mają do powiedzenia nasi słuchacze i eksperci: Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, poseł Tomasz Kamiński - wiceprzewodniczący Klubu SLD, poseł PiS Adam Rogacki, Łukasz Ługowski - dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT oraz ks. Wojciech Lechów z Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

 

Religia w szkole?
Za
25%
Przeciw
75%

 

 

 

(asz)

Zobacz więcej na temat: Tomasz Kamiński

Czytaj także

Religia w życiu publicznym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2010 21:00
Przed tygodniem w gmachu redakcji "Corriere della Sera" odbyła się publiczna dyskusja na temat "Rola religii w życiu publicznym". Dzisiaj wracamy do tej dyskusji i poszerzamy o nowe wątki. Do usłyszenia po 21.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SLD: religia powinna być wyprowadzona ze szkół

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 10:21
SLD pracuje nad dokumentem, w którym chce pokazać obszary, gdzie nie są przestrzegane zasady rozdziału Kościoła od państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Religia i etyka w szkole: sondaż Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2010 12:50
46 proc. Polaków posłałoby dziecko na lekcje religii w szkole - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini.
rozwiń zwiń