X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciężkie czasy dla palaczy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 10:02
Już za kilka dni wchodzi w życie ustawa zakazująca palenia tytoniu w miejscach publicznych. Zdaniem jej przeciwników łamie ona prawa obywatelskie.
Audio
Ciężkie czasy dla palaczy
Foto: Glow Images/East News

Palaczy w Polsce ubywa. W latach 70. było ich blisko 15 milionów osób, dziś ich ilość spadła do dziewięć milionów. Prawdopodobnie będzie ich jeszcze mniej, bo od połowy listopada nie będzie można palić w taksówkach, na dyskotekach, w pubach i w  restauracjach. Amatorzy szybkiego dymka będą musieli się obejść smakiem także na plażach, w parkach, a nawet w służbowych samochodach. Łamanie prawa będzie ich słono kosztowało.

Obrońcą praw palaczy okazał się prof. Zbigniew Mikołejko, filozof. Jego zdaniem twórcy ustawy zapomnieli o ich prawach. Stwierdził, że w walce z paleniem jej przeciwnicy posługują się "agresywnym kłamstwem". Badania dowodzą bowiem, że szkodliwość biernego palenia nie jest aż tak duża jak się sądzi. Zwolennicy zakazu powinni się zająć pijanymi kierowcami, którzy codziennie pojawiają się na naszych drogach. - Murzynów bić nie wolno, kobiet, gejów i Żydów bić nie wolno. Zostali tylko palacze – dodał.

Jego zdaniem osoby palące stały się wrogiem publicznym numer jeden, bo ich widać. - Występujemy jako kozły ofiarne. Ustawa łamie nasze prawa obywatelskie i powinniśmy zdobyć się na obywatelskie nieposłuszeństwo – mówił. 

Jakub Łobaszewski z Fundacji Promocji Zdrowia przypomniał, że choroby spowodowane paleniem tytoniu, czyli rak płuc, zawały serca i udary są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce.

Jeśli chodzi o zakaz palenia, to w nowej ustawie wszystko jest jasno zapisane i nie powinno być nieścisłości w jej interpretacji. Kiedy wejdzie ona w życie, w miejscach publicznych palić będzie można tylko w wyznaczonych pomieszczeniach. Ustawa nie ingeruje natomast w prywatne życie Polaków.

– W mieszkaniach każdy sam decyduje o tym czy pali papierosy czy nie – powiedział.

Zdaniem Krzysztof Kajdy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” ustawa stanowi rozsądny kompromis pomiędzy interesami osób palących i niepalących. Nie jest też aż tak bardzo rygorystyczna, jak się o tym mówi. W obiektach gastronomicznych i rozrywkowych można będzie palić w wyznaczonych miejscach, ale pod warunkiem, że ich właściciele spełnią twarde warunki określone w ustawie. Inaczej będzie to nielegalne.

 

Audycji "Za, a nawet przeciw” można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 12.05.
 

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć „Ciężkie czasy dla palaczy" w boksie "Posłuchaj". Zapraszamy.


Czytaj także

Miał być całkowity zakaz, wyszło liberalne prawo

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 06:21
"Dzięki PO, Sejm przegrał ze zdrowiem publicznym" - tak Bolesław Piecha komentuje nowelizację prawa antynikotynowego. Ustawa liberalizuje obowiązujące przepisy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz palenia w miejscach publicznych: ustawa z poprawkami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 22:52
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia wprowadzającą zakaz palenia papierosów w wielu miejscach publicznych, w tym w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Za zmianami głosowało 217 posłów, 165 było przeciw, a 48 wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puls Trójki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 17:45
Pub, bar i dyskoteka bez dymka? Posłowie pracują nad ustawą zakazującą palenia w miejscach publicznych. Czy będzie całkowity zakaz? O tym posłowie Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO i Tomasz Latos z PiS
rozwiń zwiń