X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nasze turystyczne grzeszki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 10:00
Chyba nie ma takiego miejsca na ziemi, w którym nie można spotkać Polaka. Warto jednak pamiętać, że poza granicami mamy status gości i nawet anonimowi stanowimy wizytówkę naszego kraju.
Audio

Polski turysta to podobno człowiek kłótliwy, wiecznie pijany i nie stroniący od przypadkowych przygód seksualnych.

- Nasze turystyczne grzeszki wynikają często z sympatii do dobrej zabawy. Wybieramy oferty "all inclusive" z wliczonym w cenę alkoholem. Trudno tutaj generalizować, bo nie ma jednego turysty. Niektórzy preferują po prostu spokojne zwiedzanie – mówi Krzysztof Matys, rezydent i przewodnik.

Ekspert przyznaje jednak, że nasi turyści sami tworzą negatywną opinię o sobie i to najczęściej już w samolocie. Dodaje jednak, że często zarzucana nam turystyka seksualna jest popularna na całym świecie i wiele nacji ją praktykuje.

Polakom zwykło się przypisywać także roszczeniowe podejście: mało płacę, dużo wymagam. - Część osób chce przeżyć tydzień luksusu, najmniejsza rysa w łazience to już duży problem. Zwracamy uwagę na sprawy mało istotne, które jednak są dla nas podstawą do kłótni z przedstawicielem biura podróży – podkreśla rezydent.

Krzysztof Matys dodaje, że nieraz czuł się zakłopotany z powodu zachowania rodaków. Trudno usprawiedliwiać ekscesy chęcią odpoczynku i maksymalnego wykorzystania wakacji.

Według Bożeny Lewickiej z Centrum Edukacji i Rozwoju Turystyki AVIDA jesteśmy raczej dobrymi podróżnikami. Stajemy się coraz bardziej otwarci i elokwentni, znamy języki obce.

Inne zdanie na ten temat ma Klara Syrewicz z magazynu "Podróże". -  Problemy językowe tworzą niepotrzebne konflikty i napięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w mały słowniczek angielskiego – radzi.

Niektórzy operatorzy turystyczni nie zgadzają się ze złą opinią, jaką mają polscy turyści. – Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę, ale Polak za granicą to raczej człowiek zainteresowany otoczeniem i nastawiony na zwiedzanie. Nasi klienci wykupują bardzo często wycieczki fakultatywne, co u innych nacji nie jest aż tak popularne – uważa Artur Rezner z TUI.

O niejednorodności polskiego turysty mówi Marcin Król, profesor filozofii. - Studenci zwiedzają wspaniale, są ciekawi świata, odwiedzają najdziwniejsze miejsca. Część rodaków nie potrafi jednak odpoczywać. Nie rozumiem pań opalających się osiem godzin na plaży albo osób zastanawiających się, gdzie najtaniej i najwięcej kupić alkoholu. Ponadto myślimy, że jesteśmy właścicielami wszystkiego i traktujemy lokalnych mieszkańców jak jakiś gorszy element.

Marcin Król dodaje, że największa satysfakcja płynie z poznawania nowych miejsc, ale trzeba nad tym popracować: czytać przewodniki. Niezbędna jest też wyobraźnia. – Bardzo wielu turystom niestety jej brakuje – kończy.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

Czytaj także

Turystykę gnębi lifestyle

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 16:38
Ludzie są znudzeni podróżniczą sztampą. Szukają ekstremalnych wrażeń, a to nie ma wiele wspólnego z turystyką – twierdzi ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak bezpiecznie wróci z wakacji

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 05:00
Będzie więcej pieniędzy na opłacenie dodatkowych czarterów.
rozwiń zwiń