Agresja płynąca z klawiatury

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 10:02
- Ludzie agresywni istnieli zawsze, tylko nie wszystkich słyszeliśmy. Nowe media pozwalają im publikować, wcześniej nie byliby dopuszczeni do głosu – mówi Jacek Pyżalski z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi.
Audio

Internet jest demokratycznym medium. Każdy użytkownik bez szczególnych ograniczeń może w sieci przedstawić swoją opinię. Internauci często nadużywają tej wolności. Czują się bezkarni w wyrażaniu radykalnej krytyki. Rozwiązaniem problemu mogłoby stanowić wprowadzenie przepisów regulujących aktywność użytkowników Internetu. Pojawia się jednak pytanie, czy nie byłaby to już cenzura.

Według Jacka Pyżalskiego z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi wirtualna agresja jest fenomenem złożonym. - Mówimy o różnych agresjach w sieci: rówieśniczej, wobec celebrytów i konkretnych grup oraz o agresji przypadkowej, gdy jej ofiara jest nieznana agresorowi.

Gość audycji zaznacza, że istnieje nawet dziedzina psychologii zajmująca się zachowaniami w cyberprzestrzeni. - Psychologowie badają kilka zjawisk  pojawiających się podczas komunikowania w sposób zapośredniczony. Jednym z nich jest tak zwane rozhamowanie. Tu nie chodzi tylko o anonimowość w sensie prawnym, ale w ogóle funkcjonowanie poza zasięgiem regulacji ze strony innych osób – tłumaczy.

Jacek Pyżalski zauważa, że w tym przypadku nie wiemy jak reaguje obrażany wirtualnie człowiek, bo oddziela nas od niego ekran komputera. Internautom często brakuje empatii, nie posiadają poczucia, że w danym momencie posuwają się za daleko.

Zdaniem Macieja Gajewskiego z Chip.pl jeżeli mamy skłonności do agresji twarzą w twarz to ujawnia się ona także w sieci, tylko tą drugą łatwiej eksponować. - Nie wydaje mi się, żeby Internet wzbudzał agresję wśród osób, które jej w życiu codziennym nie odczuwają.

Paweł Pilarczyk z PCLab.pl uważa, że większość bardzo agresywnych użytkowników cyberprzestrzeni cierpi na poważne kompleksy. W bezpośrednim kontakcie z innymi nie są odważni.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w Internecie jako medium wyrażania opinii dostrzega wielką wartość, zdaje sobie jednak sprawę z istniejącego problemu.  Przypomina o niedawno wprowadzonych przepisach regulujących między innymi kwestię uporczywego nękania za pośrednictwem sieci. - W Ministerstwie Sprawiedliwości na bieżąco analizujemy w jaki sposób są wykorzystywane nowe media i stąd wprowadzenie do kodeksu karnego nowej kategorii przestępstwa związanego z wykorzystaniem wirtualnej przestrzeni.

Minister dodaje również, że w Komisji Europejskiej trwają pracę nad wprowadzeniem ogólnoeuropejskich norm prawnych penalizujących wykorzystywanie Internetu do rozpowszechniania treści pedofilskich.

Gość Trójki zaznacza, że jego samego krytyka internautów nie przeraża. -  Zawód polityka wymaga grubszej skóry. Jestem radykalnym przeciwnikiem cenzurowania treści, które nawet w sposób ostry dokonują ocen funkcjonowania środowiska politycznego.  

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(dmc)

Czytaj także

Kolejne przejawy cenzury w internecie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 13:31
Wkrótce białoruscy dostawcy internetu zostaną podzieleni na dwie grupy w związku ze wzmocnieniem kontroli władz Białorusi nad siecią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualnie Wszystko Wolno

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 11:14
W życiu codziennym, rzeczywistym naszych praw strzeże szereg kodeksów, ustaw i regulacji. Internet postrzegany jest jako przestrzeń, w której można pozwolić sobie na obrażanie, kradzież tożsamości, oszustwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet może wszystko

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:22
Globalna sieć zmienia nasze życie. Może doprowadzić do upadku rządów, prezydentów, czy firm, ale może też pomóc w trudnych chwilach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będzie kary za obraźliwe wpisy. Śledzińska-Katarasińska wycofuje wniosek

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 20:39
Iwona Śledzińska-Katarasińska wnioskowała o ukaranie Zbigniewa Papierskiego, zarzucając mu, że pomawiał ją na forach internetowych publikując pod pseudonimem lennon1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania i zagrożenia cyfryzacji mediów. Co z tymi, którzy nie nadążą?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:05
Pogoń za nowoczesnymi technologiami w mediach nie może prowadzić do stracenia z pola widzenia odbiorcy - uważają uczestnicy konferencji "Telewizja Cyfrowa dla Wszystkich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O wolności w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 08:13
W Radzie Europy w Strasburgu rozpoczyna się dzisiaj międzynarodowa konferencja poświęcona wolności internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksela alarmuje: na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 12:02
Ponad trzy czwarte europejskich nastolatków do 16 lat korzysta z portali społecznościowych takich jak Facebook, Nasza Klasa, MySpace, czy Netlog, a prawie 40 procent to dzieci w wieku od 9 do 12 lat.
rozwiń zwiń