Święta sprzyjają pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 08:00
Może do już istniejących dni wolnych od pracy dodać kolejny? Za rok mielibyśmy dłuższe Święta, dłużej odpoczywalibyśmy, bylibyśmy - kto wie - bardziej wydajni...
Audio
Święta sprzyjają pracy
Foto: Glow Images/East News

Politycy uparli się, by Trzech Króli uczynić wolnym, a nikt nie pomyślał o Wigilii, choć tego dnia i tak najczęściej pracujemy na pół gwizdka, wychodzimy z pracy wcześniej, by przygotować się do świąt. Czy 24 grudnia powinien być dniem wolnym od pracy?

Piotr Kuczyński z firmy  Xelion, doradcy finansowi, uważa wolną Wigilię z a dobry pomysł. Jego zdaniem tylko krótkowzroczni przedsiębiorcy uważają, że dodatkowy dzień wolny przynosi straty dla gospodarki. Gość Trójki przypomina, że w porównaniu z innymi krajami nie mamy wielu dni wolnych. - Poza tym przedsiębiorca w większości przypadków potrafi sobie rozłożyć pracę na mniejszą ilość dni. Oczywiście, gdyby to były 2 tygodnie przerwy, to byłby problem, ale jeden dzień wolnego nie stanowi żadnego problemu przekonuje. Piotr Kuczyński krytykuje  likwidowanie dni wolnych od pracy, jak to się na p[rzykład dzieje teraz w Portugalii. Uważa taką praktykę za niebezpieczną, bo pogarsza nastroje społeczne i w kolejnych wyborach ludzie mogą wybrać w wyborach kogoś nieodpowiedzialnego, kto zmami ich przywróceniem wolnych dni. 
Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, uważa, że wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do świątecznych dni. Jeżeli patrzymy na nie jako czas, który możemy spędzić wspólnie z rodziną, to pewnie dobrze, gdyby trwały one odrobinę dłużej, natomiast jeśli miałyby być to  kolejne godziny spędzane przy stole i kolejne godziny podczas których nie ruszamy się myślę, to  nasz organizm mógłby już nam tego nie wybaczyć. - Nuda potrafi bardziej męczyć niż nawet mocno wytężona praca fizyczna - przekonuje psycholog.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 12.05.
(pg)

 

Piotr Kuczyński z firmy  Xelion, doradcy finansowi, uważa wolną Wigilię za dobry pomysł. Jego zdaniem tylko krótkowzroczni przedsiębiorcy uważają, że dodatkowy dzień wolny przynosi straty dla gospodarki. Gość Trójki przypomina, że w porównaniu z innymi krajami nie mamy wielu dni wolnych. - Poza tym przedsiębiorca w większości przypadków potrafi sobie rozłożyć pracę na mniejszą ilość dni. Oczywiście, gdyby to były 2 tygodnie przerwy, to byłby problem, ale jeden dzień nie stanowi żadnego problemu przekonuje.

Gość "Za, a nawet przeciw" krytykuje likwidowanie dni wolnych od pracy, jak to się dzieje obecnie na przykład w Portugalii. Uważa taką praktykę za niebezpieczną, bo pogarsza nastroje społeczne i w kolejnych wyborach ludzie mogą zagłosować na kogoś nieodpowiedzialnego, kto zmami ich przywróceniem wolnych dni. 

Dr Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, uważa, że wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do świąt. Jeżeli patrzymy na nie jako czas, który możemy spędzić wspólnie z rodziną, to pewnie dobrze, gdyby trwały one odrobinę dłużej, natomiast jeśli miałyby być to kolejne godziny spędzane przy stole i kolejne godziny podczas których nie ruszamy się, to  nasz organizm mógłby już nam tego nie wybaczyć. - Nuda potrafi bardziej męczyć niż nawet mocno wytężona praca fizyczna - przekonuje psycholog.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 12.05.

(pg)

Czytaj także

Świąteczna atmosfera w naszych rękach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 16:09
- Czas szybko mija i trudno zatrzymać się w pędzie, dobrze przygotować do świąt. Ale staramy się wygospodarować czas na wspólne z dziećmi przygotowanie ozdób choinkowych, bo to właśnie tworzy atmosferę wspólnie spędzonych świąt - mówią bohaterowie reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 12:47
- Bywa, że ludzie siedzą razem, jedzą wspólnie, ale mimo że nie widzieli się od kilku miesięcy, a nawet lat, obchodzą się dookoła, nie dając wejść w intymną przestrzeń - mówiła Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń