Dla przedsiębiorcy każdy czas jest dobry

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 16:21
Prof. Elżbieta Mączyńska (SGH): Zawsze są przesłanki przemawiające za otwarciem i prowadzeniem działalności gospodarczej i zawsze znajdą się jakieś przeszkody. Nawet w kryzysie. Ale to właśnie dzięki działalności się z niego wychodzi.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Ekonomistka jest zdania, że -  niezależnie od branży - nie ma nic gorszego niż snucie czarnych prognóz, gdyż mają one często mechanizm samosprawdzający. - Jeśli z góry założymy, że się nie uda, to się tak stanie - podkreśliła prof. Elżbieta Mączyńska i dodała, że nawet ewentualne niepowodzenie za pierwszym razem to też doswiadczenie, które można wykorzystać.

Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wymienił szereg utrudnień i przeszkód, z którymi muszą mierzyć się w Polsce osoby otwierające i prowadzące działalność gospodarczą. - Tylko w ubiegłym roku mieliśmy dwa ataki rządowe na przedsiębiorczość, mówię tu o podwyższeniu składki rentowej i podniesieniu płacy minimalnej. Rząd chucha i dmucha na korporacje fundując im różne granty z kieszeni polskiego podatnika, a małe i średnie firmy są dyskryminowane. A przypomnijmy, że właśnie one zatrudniają trzy czwarte Polaków i tworzą 67 proc. PKB - podkreślił w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Gość Trójki przyznał, że wszystkie kolejne rządy popełniają ten sam błąd - tworzą kolejne instytucje i regulacje, zarzucają przedsiębiorców represjami administracyjnymi. - Politycy wierzą w magię arkusza kalkulacyjnego i nie rozumieją, że gospodarka to organizm, a nie mechanizm. Politycy często zachowują sie racjonalnie, gdy już nie mają wyjścia, być może więc taki moment nadejdzie, gdy zadziała matematyka i zmusi ich do podjęcia kroków - skomentował.

Eksperci wypowiadający się w audycji "Za, a nawet przeciw" są zgodni, że decydując się na założenie działalność gospodarczej trzeba mieć pomysł, wiedzę i chęć do podjęcia ryzyka.

Jak je wykorzystać? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 23 lutego 2012", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan, dr Bohdan Wyżnikiewicz, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, rzecznik GUS Artur Satora, Andrzej Czerwiński (PO) - wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki.

Czytaj także

Polacy wolą pracować na swoim

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 10:55
W 2011 r. w KRS przybyło 24,3 tys. podmiotów. To więcej niż w rewelacyjnym 2010 r. Widmo powrotu kryzysu nie przestraszyło polskich przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy czarno patrzą w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 12:45
Trzeci kwartał z rzędu zmniejszył się optymizm wśród polskich przedsiębiorców - wynika z raportu NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobotny dostanie nawet 40 tys. zł na własną firmę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 13:40
Do 9 marca bezrobotni z sześciu warmińsko-mazurskich powiatów mogą zgłaszać się po dotacje na uruchomienie własnej działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy w niebezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 15:29
Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, w ciągu ostatnich czterech miesięcy spadł do 5,36 pkt z 11,51 pkt w październiku 2011.
rozwiń zwiń