X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawo, czyli wypadkowa różnych interesów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 15:10
- Prawo powinno być sługą wszystkich grup społecznych. Co jest dobrem wspólnym decyduje parlament, często uznając interesy zwycięzców wyborów za uniwersalny interes ogółu obywateli - mówi dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.
Audio

Co trzecia uchwalona w sejmie ustawa powstała pod dyktando jakiejś grupy interesu. Osłania niekompetentnych urzędników, chroni interesy pazernych aptekarzy, lekarzy i przedstawicieli korporacji zawodowych albo zabezpiecza biznes prywatnych przedsiębiorców. Kto za to płaci? Pan, Pani my wszyscy... I to grube miliardy. Afera hazardowa sprzed 3 lat to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

W raporcie zespołu prof. Krzysztofa Rybińskiego, który jutro ma być prezentowany w Sejmie, przeanalizowano 1366 uchwalonych w ostatnich 22 latach ustaw, blisko 1/3 realizuje interesu różnych grup nacisku, a nie interes publiczny 58 proc. ustaw dotyczących wolności gospodarczej rozszerzała zakres rynkowej konkurencji, a  42 proc.  prowadziło do zawężania swobód gospodarczych.
- Prawdziwy lobbysta nie musi się wcale bezpośrednio kontaktować z politykami, aby wykonywać zawodową rolę. Może organizować kampanie lobbingowe we współpracy z szerszym środowiskiem, które jest zainteresowane danym zagadnieniem. Głównym zadaniem firmy lobbingowej jest monitoring procesu legislacyjnego, zbieranie informacji o tym, co się dzieje i wczesne ostrzeganie potencjalnych klientów - tłumaczy Witold Michałek, założyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Gość Kuby Strzyczkowskiego przekonuje, że prawo zawsze jest tworzone jako wypadkowa najróżniejszych interesów.
Zdaniem dra Grzegorza Makowskiego z Instytutu Spraw Publicznych nie mamy do czynienia z patologią, choć istnieje pewien niedostatek kultury prawnej. - Nigdzie nie ma prawa, które byłoby uchwalane i nie byłoby wynikiem tarć jakiś grup interesu. Natomiast decydent, który podejmuje ostatecznie decyzję, powinien próbować ocenić dobro wspólne i mieć wizję tego, że regulacje, które tworzy mają przyczyniać się do dobrobytu całego społeczeństwa - przekonuje gość Trójki. Eksperci są zgodni, że przydałaby się regulacja lobbingu, ponieważ obowiązująca ustawa jest w istocie "antylobbingowa” i nie pozwala na utrzymanie przejrzystości procesu decyzyjnego.
Która grupa zawodowa jest najbardziej skuteczną grupą nacisku, dowiesz się, słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 26 marca 2012", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: prof. Krzysztof Rybiński, szef zespołu badawczego, który opracował raport o wpływie grup interesu na uchwalenie w Polsce prawo; prof. Ireneusz Kamiński, ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Ludwik Żukowski, prawnik.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu "Jak się to lobbi” Tomasza Molgi w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

"ACTA nie chroni interesów przedsiębiorców"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 12:13
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oświadczyła, że międzynarodowa umowa ACTA nie zabezpiecza interesów przedsiębiorców, prowadzących działalność w środowisku cyfrowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto w Polsce pociąga za sznurki?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 10:45
Gdyby nie masowe demonstracje, umowa ACTA najprawdopodobniej zostałaby podpisana bez szumu. Trudno naiwnie myśleć, że to była pierwsza i ostatnia mało przemyślana decyzja rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kary za zasłanianie twarzy: projekt w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 07:13
W południe w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie przygotowanych przez prezydenta zmian w prawie o zgromadzeniach.
rozwiń zwiń