Aptekarski test sumienia

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 15:15
- To problem podstawowych praw i wolności zagwarantowanych w konstytucji. Cieszą się z tych praw lekarze, pielęgniarki, położne. Nie ma żadnego powodu, dla którego farmaceuci powinni być pozbawieni tego prawa - przekonuje poseł PO Jacek Żalek.
Audio
Aptekarski test sumienia
Foto: Glow Images/East News

Poseł PO Jacek Żalek z Platformy Obywatelskiej przygotuje ustawę, która wprowadzi klauzulę sumienia dla aptekarzy. Będą mogli odmówić sprzedaży na przykład tabletek antykoncepcyjnych. Gość Kuby Strzyczkowskiego przekonuje, że takie kwestie powinny być regulowane przez rynek i kluczowe jest rozróżnienie przymusu od możliwości wyboru. - To nie politycy powinni decydować kiedy farmaceuta będzie korzystał z klauzuli sumienia. Kiedy zaczniemy jako politycy regulować te kwestie, to oczywiście wywołamy wojnę ideologiczną. Ona nikomu nie służy - ani farmaceutom, których sumienia dziś są łamane, ani klientom, którzy mogą się czuć szykanowani poprzez to, że im się odmawia sprzedaży takich, a nie innych produktów - wyjaśnia Jacek Żalek.

- Farmaceuta musi mieć prawo tak jak pielęgniarka, czy lekarz, postępować zgodnie ze swoją moralnością. Dostępność środków antykoncepcyjnych w Polsce jest tak samo duża jak w innych krajach europejskich. Sprawę klauzuli spłycamy do środków antykoncepcyjnych, a prawo do wolności sumienia każdy ma zapisane w konstytucji. Nie zawężajmy się, kwestia klauzuli sumienia ma znacznie szersze znaczenie - apeluje Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W samej Platformie Obywatelskiej pojawiają się różne głosy, w tym także takie, że partia nie poprze nowej ustawy. Poseł Jacek Żalek tłumaczy, że obecnie trudno mówić o poparciu projektu, którego jeszcze nie ma. - Potrzebujemy rozmowy, debaty, a później będziemy podejmować decyzje. Szanse tego projektu są tym większe, im mniej będziemy szermować szyldami partyjnymi. Że będziemy słuchać argumentów, a nie politycznych sloganów. Będę zabiegał o poparcie każdego posła, niezależnie od przynależności partyjnej - deklaruje gość Trójki.

O pomyśle ustawy o klauzuli sumienia dla aptekarzy dyskutowali słuchacze i eksperci, wśród których byli: Rafał Grupiński (poseł PO); dr Medard Lech (ginekolog-położnik); Bolesław Piecha (poseł PiS, były minister zdrowia) i Krystyna Barbara Kozłowska (rzecznik praw pacjenta).

Audycji "Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku, w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

Farmaceuci zostaną objęci "klauzulą sumienia"?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 17:08
Poseł PO Jacek Żalek chce, by aptekarze mogli odmówić sprzedaży leków antykoncepcyjnych, w tym pigułek wczesnoporonnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch Palikota: aptekarze nie mogą dzielić ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 17:33
Ruch Palikota skrytykował pomysł wprowadzenia klauzuli sumienia dla aptekarzy. Poseł Robert Biedroń uważa, że nie powinno dochodzić do sytuacji, w których aptekarze będą dzielili klientów ze względu na swój światopogląd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot krytykuje Gowina: Hannibal katolicyzmu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 11:38
Bełkot smoleński to wirus - zaraża głupotą całą klasę polityczną - pisze na swoim blogu na portalu natemat.pl szef Ruchu Palikota.
rozwiń zwiń