X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspólna niepodległość, ale marsze osobne

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:05
Obchody Święta Niepodległości zapowiadają przynajmniej cztery różniące się od siebie światopoglądowo środowiska, każde uzurpuje sobie prawo do monopolu na prawidłowe świętowanie 11 listopada. Czy obawiamy się powtórki wydarzeń sprzed roku? - próbował ustalić Ernest Zozuń.
Audio
Święto Niepodległości. Starcia policji i uczestników Marszu Niepodległości, zorganizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny na pl. Konstytucji w Warszawie, 11.11.2011.
Święto Niepodległości. Starcia policji i uczestników "Marszu Niepodległości", zorganizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny na pl. Konstytucji w Warszawie, 11.11.2011. Foto: Fot.: PAP/Paweł Supernak

Po ubiegłorocznych zamieszkach w Warszawie, do jakich doszło 11 listopada podczas Marszu Niepodległości, prezydent Bronisław Komorowski przygotował nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Główny zapis noweli mówi o możliwości zakazania organizacji manifestacji w tym samym miejscu i czasie, jeśli władze uznają, że zagrażają one bezpieczeństwu. Stało się jednak tak, że przed tegorocznym Świętem Niepodległości ustawa nie zacznie obowiązywać.

- Marsz Razem dla Niepodległej to oferta, żeby wspólnie cieszyć się niepodległością, która jest naszym wspólnym depozytem - mówi Joanna Trzaska-Wieczorek. Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP przekonuje, że ideą marszu jest zjednoczenie ludzi reprezentujących różne środowiska, różne poglądy i różne wrażliwości polityczne wokół wspólnej wartości, którą jest suwerenność naszego kraju.

Różne pomysły na obchody Święta Niepodległości

Największy marsz zapowiadają narodowcy - deklarują, że spodziewają się nawet 50 tysięcy osób. Na ulice zamierzają wyjść także socjaliści nawiązujący jeszcze do tradycji PPS. Marsz zamierza przeprowadzić wspólnie Urząd ds. Kombatantów i Kancelaria Prezydenta, zwołują się na to święto także kibice.

- W naszym marszu pójdą przede wszystkim kombatanci, głównie z narodowych sił zbrojnych, środowiska patriotyczne i narodowe, młodzi narodowcy i patrioci oraz środowiska kibicowskie odwołujące się do tradycji patriotycznych. Główne hasło brzmi: "Odzyskajmy Polskę" - mówi Marian Kowalski, rzecznik prasowy Obozu Narodowo-Radykalnego. Gość Ernesta Zozunia podkreśla, że na pewno nie będzie żadnych haseł odwołujących się do nienawiści.

Michał Bykowski z Porozumienia 11 Listopada deklaruje z kolei, że będą maszerować, by pokazać swój sprzeciw wobec ideologii nienawiści, promowanej przez skrajną prawicę. - Nie dążymy do eskalacji przemocy. W tym roku nasze trasy się nie krzyżują. Planujemy obejść, zająć miasto, pokazać wszystkim do czego prowadzi zgoda czy przyłączanie się do skrajnie prawicowych ruchów. Z naszej strony nie będzie prowokacji - zapowiada Michał Bykowski.

Od kogo członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego chcą odzyskać Polskę? Czy obawiamy się powtórki wydarzeń sprzed roku? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej", Robert Winnicki - prezes Młodzieży Wszechpolskiej i Marian Barański ze Stowarzyszenia Narodowego im. Romana Dmowskiego.

"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.

Czytaj także

Po zamieszkach w stolicy. Narada u premiera

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 07:31
Donald Tusk spotka się w południe z ministrami, kierownictwem policji oraz władzami Warszawy na naradzie w sprawie wczorajszych wydarzeń podczas Marszu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcia w stolicy. "Pani prezydent zawiodła"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 13:16
Większość polityków uczestniczących w "Śniadaniu w Trójce" oceniła, że po piątkowych zamieszkach w Warszawie potrzebne są zmiany w prawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policjanci nadużyli siły? Rusza kontrola

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 11:43
Po demonstracjach w Warszawie, podczas których doszło do użycia siły, komendant główny policji zlecił przeprowadzenie kontroli działań funkcjonariuszy.
rozwiń zwiń