"Na związki partnerskie czeka kilkanaście tysięcy Polaków"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Na związki partnerskie czeka kilkanaście tysięcy Polaków"
Foto: Glow Images/East News

24 stycznia Sejm zajmie się trzema projektami ustaw o związkach partnerskich: PO, Ruchu Palikota i SLD. Wszystkie dotyczą par hetero- i homoseksualnych.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw" 22.01.2013
+
Dodaj do playlisty
+

- W  żadnej nie ma zrównania związku partnerskiego z instytucją małżeństwa. Nie ma także możliwości adopcji, która zostaje wyłącznie przywilejem małżeństwa. Tak więc lęki i obawy, których zresztą nie podzielam, dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne, są zupełnie bezpodstawne - zaznacza Anna Grodzka, posłanka Ruchu Palikota.
Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego tłumaczy, że projekty dają prawo do odmowy zeznań obciążających partnera, do otrzymywania informacji o zdrowiu nieprzytomnego partnera, do wspólnego rozliczenia PIT, do utworzenia wspólnoty majątkowej, otrzymywania świadczeń socjalnych po zmarłym partnerze i odszkodowania w przypadku jego śmierci.
Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>
Dariusz Joński, poseł SLD, mówi, że na ustawę o związkach partnerskich czeka kilkanaście tysięcy ludzi w Polsce. - Jesteśmy otwarci na projekt Platformy Obywatelskiej czy Ruchu Palikota. Ważne, by ta dyskusja nie zakończyła się na pierwszym posiedzeniu Sejmu, a niestety jest takie zagrożenie, bo może pojawić się wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu wszystkich tych projektów - stwierdza polityk.
W audycji wypowiadali się także: Wojciech Szot, prezes stowarzyszenia Otwarte Forum, Yga Kostrzewa (stowarzyszenie Lambada Warszawa), Patryk Jaki, poseł Solidarnej Polski.
W Europie rejestrowanie związków tej samej płci dopuszcza 14 krajów UE i trzy państwa nienależące do Unii.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Autor:
Autor: Adam Ziemienowicz, dostawca: PAP/DPA

Polecane