TOR - internetowe błogosławieństwo czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 22:00
Internet to największy bazar na świecie. Nie wychodząc z domu, możemy kupić co nam się zamarzy. Niestety w internecie kwitnie też handel towarami zabronionymi, a policja z całego świata zastanawia się, jak można sobie z tym procederem poradzić...
Audio
  • TOR - internetowe błogosławieństwo czy przekleństwo? (Świat zwariował/Trójka)
Internet to współczesny globalny targ, na którym dochodzi do milionów transakcji
Internet to współczesny globalny "targ", na którym dochodzi do milionów transakcjiFoto: East News/Glow Images

Dlaczego przestępcy są tak trudni do namierzenia i ukarania? Bo potrafią się ukryć, wykorzystując do tego m.in. narzędzia zaprojektowane w całkiem innym celu. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów, by w internecie pozostać anonimowym jest sieć komputerów TOR.

- Każdy komputer może zostać do niej podłączony, wystarczy jedynie zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Przyłączenie komputera do sieci ogranicza informacje dotyczące tego, kto się z kim łączy, cała komunikacja jest szyfrowana i niemożliwa do namierzenia - tłumaczy Przemysław Jaroszewski, specjalista ds. bezpieczeństwa CERT Polska.

Sieć TOR jest więc powszechnie stosowana przez przestępców, np. handlarzy narkotykami i bronią oraz osoby udostępniające treści zakazane. - To jednak nie jest tak, że organy ścigania nie znają tych serwerów. Bardzo często drążą tę przestrzeń internetu i czekają, aż cała szajka wpadnie w ich ręce. Choćby administratorzy najpopularniejszego serwisu "Jedwabny szlak" zostali już aresztowani, po czym dano im ofertę nie do odrzucenia, która sprawiła, że donieśli policji na wszystkich swoich współpracowników - mówi dziennikarz Piotr Gnyp.

TOR to jednak nie tylko świat bandytów i oszustów. Narzędzie to pomaga zachować anonimowość tym, którzy tego naprawdę potrzebują. Właśnie w tym celu zostało stworzone. W wielu wypadkach korzystają z niego osoby, które ujawniają poważne sprawy kryminalne chcąc przy tym pozostać bezpieczne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także:

- o tym, skąd bierze się agresja za kierownicą;

- o wpływie sposobu myślenia o samych sobie na całe nasze życie;

- o nowoczesnym krześle, które możemy przymocować do ... nóg.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA).

"Świat zwariował" na antenie Trójki w niedziele od godz. 11.05 do 12.00. Audycję przygotowuje Gabriela Darmetko.

(fbi, ei)

Czytaj także

Psychopaci się nie zmieniają. "Brał nóż, śpiewał piosenki..."

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 22:20
Osoby posiadające psychopatyczne zaburzenia osobowości funkcjonują w społeczeństwie. Drugie oblicze zazwyczaj ujawniają w domu. - Brał nóż, bawił się nim, patrząc na mnie, a potem śpiewał piosenki. Czułam się jak w najgorszym horrorze - mówi pani Weronika, która w związku z psychopatą żyła dziesięć lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy transhumanizm nas odczłowieczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 15:52
Transumanizm to ideologia postulująca użycie nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i do poprawy jakości życia. Czy wszczepienie sobie słuchawek do uszu, albo kamery do oka może być groźnym odebraniem indywidualizmu i wolnej woli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w awangardzie wynalazców technologii XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 18:44
Opaska, która monitoruje stan twojego zdrowia, po to, żeby w określonym czasie poinformować cię, że powinieneś się zacząć ruszać, bo zaczynasz przybierać na wadze... Okulary, które zakładasz do snu, by monitorowały Twoją aktywność i budziły cię w taki sposób, żebyś był wyspany. Nadchodzi internet rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożytki płynące z gier komputerowych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 11:27
Gry komputerowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularną rozrywką. Nakłady na produkcję wielu gier dorównują, a nawet przewyższają te, które ponoszą twórcy wysokobudżetowych filmów. Czy poza zabawą, jest coś co dają nam gry komputerowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zarobić na własnej stronie internetowej? "Dobrze dobrać treści"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 23:33
Prowadzenie własnej strony internetowej może być przyjemnością. Co zrobić, żeby stało się też dochodowe? Trzeba zacząć od treści. Jeśli piszemy blog - warto wybrać dość wąsko wyspecjalizowaną tematykę, pisać regularnie i budować wokół strony społeczność i być cierpliwym.
rozwiń zwiń